LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je středa 20.10.2021 22:03

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dobovost
PříspěvekNapsal: neděle 28.7.2013 21:27 

Chtěl bych se zeptat na výzbroj při Living History neřímských jednotek. Je možné mít třeba za kelty římský štít nebo řecká hoplon nabarvený keltskými symboly ??? Četl jsem že Keltové hodně obchodovali a dělali žoldnéře v různých zemí v keltských hrobech se našlo plno antických věcí . . . . .

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 15:43 

Třeba mě se hoplon lépe drží je dobré mít provlečenou ruku že ti to drží celé předloktí než to jenom rukou skrze zápěstí to držet. Taky třeba Římané měli stanovenou zbroj ale ostatní ne. Vidíš v dnešní době jak různé národy skupují Ruskou či Americkou výzbroj.

Tak si právě říkám a co v minulosti když si třeba Keltové koupili lepší zbroj nebo si dovezli něco z Řecka když tam byl jako žoldnéř nebo po Bitvě si třeba nechal zachovalejší Římský štít jenom si ho přetřel.

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 15:56 

Jednou z dobrých zásad LH a obecně rekonstrukcí historie je, že se snažíš rekonstruovat předměty pro danou kulturu obvyklé a co nejvíce rozšířené a ne, ač třeba archeologicky prokázané, výjimky. Měl bys případnému divákovi ukázat, z dnešního pohledu a stavu výzkumu, typického Kelta, Germána, Římana. Ne splácaninu, kterou vyargumentuješ tím, že tuhle římskou věc jsem našel po bitvě, pradědeček byl Řek a podobně. To je cesta do pekel a veškerá serioznost tvého konání se ztrácí kamsi.

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 16:08 

Já s tím souhlasím ale potom je to takové všechno typizované až ohraničené a lidé potom zase nebudou uvažovat rozumně jako o žijícím světě ale všechno typizované. Už teď si lidi myslí že Kelt znamená "kožich a sekera" viděl jsem právě různé oddíly kteří dělají kelty od nahých kopiníků přes obrněnou aristokracii k bojovníkům co vypadali spíše jako hoplité.

Tuhle podobu jsem třeba skoro nikdy na LH neviděl a myslím že by hodně lidí bylo překvapeno jak by mohli vypadat tzv. barbaři.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... bhtBWVa0wQ

http://3.bp.blogspot.com/-6NwTxbYQhmU/T ... eltas2.jpg

-----

http://images7.alphacoders.com/396/396980.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_uhxoOlJT9iY/S ... eltWar.jpg

http://i1.wp.com/www.genesworlds.com/wp ... tCelts.png

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 19:34 
Moderátor

Ale viděl - viděl jsem třeba krásné Dáky apod. Jenže v cizině. Pokud je tu nikdo nedělá tak je tu neuvidíš. Jinak třeba Gladius je antický festival a byli bychom rádi kdybychom tam měli víc různých představitelů starověkých etnik, národů a kultur. Oživilo by to akci jak pro diváky tak účinkující/účastníky. Jenže tak nějak čekám že si ten člověk připraví povídání o národu nebo kultuře kterou představuje - o tom co pro ně bylo typické (typické neznamená ani zdaleka nutně typizované) v odívání, výstroji, výzbroji, taktice apod. A naopak nečekám že se každá taková přednáška zvrhne v pohádku o tom, kterak Krtek ke kalhotkám přišel. Stavět na výjimkách je strašně ošemetná věc.

Na druhou stranu máme prokázané v historii i kultury kde docházelo k masivnímu míšení různých vlivů na poměrně malé ploše (často jde ale o dost specifické podmínky nebo časově ohraničené jevy - viz. např. normanská Sicílie v raném středověku, varjažská garda byzantských císařů aj.). Pokud se člověk úmyslně bude věnovat záměrně něčemu takovému a dělá to tak aby to mělo hlavu a patu, pak to podle mne může mít smysl. Ale to je spíš práce pro větší skupinu lidí než jednotlivce, ten vyzní vždycky obávám se poněkud hloupě.

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 19:43 

No ty dva první obrázky vypadají spíš jako sny archeologů z 19 století, případně jako kostýmy do Wagnerovy opery. Nejsem expert na Kelty, pár věcí tam poznávám, ale je to parádní slátanina. Zdroj těch obrázků?

Tohle jsou sice Anglosasové, takže pár století vedle od keltů, ale barbar může vypadat i takhle. Ale je třeba si uvědomit, že je to naprostá špička tehdejší společnosti a na jednoho takhle vystrojeného a vyzbrojeného člověka přiapadalo několik tisíc těch, co neměli nic moc, případně nic.

[ img ]

A trošku střízlivější a kvalitní rekonstrukce Keltů z ČR máš třebas tady.

[ img ]

[ img ]

PříspěvekNapsal: pondělí 29.7.2013 21:11 

Nevím přesný zdroj obrázků hledal jsem to na Google ne rychlo . . . . ale četl jsem něco o velkých přilbách i podobných zbrojích taky to mohla být třeba žoldnéřská elita někde na jihu či východě.

Když teď trochu rozpoltím myšlenky tak k té dobovosti četl jsem že Lorica segmenta se moc nenacházela a přesně se neví jestli byli vyzbrojené všechny složky nebo to bylo výjimečné též se spekuluje i o tom jestli nosili rudou togu a i přes to když člověk vidí rekonstrukce tak všichni Lorica segmenta a rudé togy :) . . . .

Mě třeba dojímají hoplité když člověk vidí nějaké kresby popřípadě jiné s tvárnění vypadá to nádherně ale na LH to je hrůza přitom do dodržují solidně myslíte že to bylo ve skutečnosti tak křiklavé ? ? ?
http://gallery.mailchimp.com/4188cbb86f ... _small.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-OSnDv8Pf3YA/U ... ent-BC.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... d_dory.jpg

A reál. . . . youtube v tom reálu se mě to moc nelíbí celkem moc křiklavý na mě a barevný :)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... yomg&t=170

Jsem si právě říkal že třeba vyzbrojit vojáky Říma musela být fuška když měl CCA 30 legii a každý byla vyzbrojená stejně + když celé legie padli tak dozbrojit nové to musel být masakr na řemeslné práce jestli je vůbec možné aby byl každý vyzbrojen stejně jak se to dnes uvádí takhle dokonale nebyl vyzbrojen žádný národ světa. Když jsem se tady bavil o Keltech tak mě říkali že Galie byla řemeslná a keltové neměli problém s výzbroji . . .

Dnes armáda taky dokonale vyzbrojí speciální útvary ale pěšák dostal zbraň a oblečení + nějakou výbavu to samé i I. a II. světová a to už tu byli továrny a všechno. Tak mě proto zajímá jak jestli je možný aby Řím dokázal takhle vyzbrojit 30 legii. Přitom výzbroj legionáře nebyla laciná a taky celkem hodně časově náročná.

PříspěvekNapsal: středa 31.7.2013 2:29 

Mě se hodně líbila tahle skupina keltů . . . .

http://leuki.pagesperso-orange.fr/asso.html

Celkem rozdíl než je prezentovaný celkoví vzhled keltů tohle mě právě hodně zaujalo.

Předmět příspěvku: Re: LH výzbroj neřímských jednotek
PříspěvekNapsal: sobota 24.8.2013 20:23 
Vládce fóra

Toto je původní téma "Dobovost" v sekci "Současná X. legie". Diskuze byla radikálně promazána, neb se v ní začaly mísit tři různé diskuze. Ponechal jsme tam jen to, co jsem uznal k tématu a přejmenoval. Zbytek zmizel v nenávratnu.

... obyčejný blátošlap ... žádná s***a šarže ...

Předmět příspěvku: Re: LH výzbroj neřímských jednotek
PříspěvekNapsal: pátek 11.10.2013 8:12 

K tématu bych zmínil častý nešvar reenactmentu a šermířů atd.-furt hledat něco "speciálního"Což je pak nejhůř vidět právě na jednotkách s uniformní výstrojí.Takže máme důstojníka,poddůstojníka,praporečníka,trubače,nástěnkáře,velitelovo kamarádku,maséra,kata.....a dva vojáky.Věc která dost závisí na povaze lidí-např v Německu,Rakousku,Itálii kde se lidi rádi druží a spolčují není problém vidět velké jednotky stejného typu..tzn.velké množství vojska a velitel.případně hierarchicky rozčleněné jednotky-těžkooděnec,zbrojnoš,pučmidráti,drni...
U nás se už situace hodně zlepšila,zejména u středověkářů kde byl dřív samej řitíř...Bohůmžel u okrajových oblastí jako je starověk je to pořád problém.Přínosem pro prezentaci kultur je člověk který zmapuje a "postaví" klasickou výstroj.Chkápu touhu mít něco extra co nemá každej...jenže tady zatím chybí ten "každej"
K hoplonu nebo jak bylo formulováno"lepší výzbroji" Zrovna keltové jako excelentní řemeslníci neměli problém vystrojit své bojovníky prakticky čímkoliv co se objevovalo v tehdejším světě.Nicméně převzali nebo upravili jen část(např.linothorax),a zbytek byl "vlastní" O velkém stupni komunikace výrobce-bojovník svědší dobře zdokumentovaný vývoj výstroje za 500 let.Evidentní je že pokud něco neměli(třeba ten hoplon)pak to zřejmě nechtěli a nepotřebovali jakkoliv se nám to může zdát podivné.Pořád máme neúplnou představu o složení a fungování některých armád a bojových postupů,taktice atd..Nicméně z keltské výzbroje vychází celá řada pozdějších římských věcí..

Všechny časy jsou v UTC+02:00