LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

 
Právě je středa 20.10.2021 20:44

Všechny časy jsou v UTC+02:00
Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 29 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: sobota 22.12.2012 12:40 
Offline

Registrován: sobota 22.12.2012 11:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Olomouc
Zdravím válečníky,
chlapi, chtěl bych se vás pozeptat na pár věcí.

V retentononc se už pohybujeme nějaký pátek - vloni se část naší jednotky (děláme hlavně Napoleoniku) urvala a začala si skládat římany X-té legie na období Markomanských válek. Druhou část to po pár vystoupeních ve vídeňském Arsenalu chytlo taky, ale nechceme dělat ty krásné římánky, ale špinavce z auxilie. Vzhledem k tomu, že děláme i druhoválečnou rumunskou armádu a nechtěli jsme se tak nějak ideově vzdálit, pátral jsem v chytrých knihách a na internetu, zda se nevyskytovali v římských řadách i Rumuni (tehdy Dákové). Narazil jsem na nějaký smíšený oddíl "Cohors II Aurelia Dacorum" (báza ve městě Ptuj/Slovinsko) údajně zverbovaný právě převážně z Dáků pro potřeby posílení římských vojsk v dobách Markomanských válek...a někde jsem se i dočetl, že je skutečně vyslali právě k Dunaji.

Otázka ale zní, jak mohl takový chlapík z dácké auxilie vypadat - kroužkovka či kožená zbroj (jak např. s šupinovkou? - Sarmati byli od Dáků kousek a co vím, tak se v poslední době v Rumunsku v pár hrobech šupinové zbroje u auxilie skutečně našly), oválný štít, kopí asi jasný.....dost živě se ale momentálně dohadujeme o tom, jak asi vypadaly tuniky. Zda byly krátké spíše římského vzoru, nebo dlouhé spolu s dlouhými kalhotami po germánsku/barbarsku (zelené, hnědé?). Další věc, zda tam třeba nemohlo být nějaké zdobné lemování, jak bývalo např. u slovanských či keltských tunik....Zda sandále klasické nízké s ponožkami, či už jsou možné vyšší boty, které později rovněž nosili legionáři. Za jedno ani nejsme u přilbic - zda je možný například ještě typ Montefortino, či už to chce Coolus (zde rovněž tápeme nad typem - E, G, C ?, mozaz či plech?).

Prostě v tom nemáme úplně jasno a uvítali bychom nějakou cennou radu od zkušenějších, než do toho začneme rvát ty peníze :-).

Mnohokrát vám předem za kluky děkuji.
s pozdravem
Taiwi


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: sobota 22.12.2012 13:34 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: neděle 15.7.2007 22:31
Příspěvky: 1998
Bydliště: Žitavská 133, Liberec 11 46001
Tak třeba my taky nemáme takové ty klasické vyleštěné legionáře, ale spíš otlučené veterány z limitu (kromě mě teda, já jsem otlučený jako důstojník o něco méně 8) ). Obecně toho o auxillierních jednotkách z pozdější doby zase tak moc nevíme, ale na nějaké kožné zbroje bych se být vámi docela určitě vykašlal (rozhodně žádné lamelovky, kožené segmentaty ani squamaty). Squamata (šupinovka) zase nebyla ani mezi legionáři tak úplně rozšířená zbroj (navíc poměrně drahá), takže bych to viděl na vojáky vyzbrojené a vystrojené podobně jako naše stávající auxillie - na to 2.st. určitě kroužkovka, ale už s krátkým rukávem a bez zesílení ramen. Oválný štít (clipeus), markomanský gladius (nebo pokud byste chtěli dělat jezdce tak spatha) a vhodná přilba (Niederbieber třeba)... Na nějaké začleňování dáckých specifik, bych asi taky raději rezignoval, nějak nevím že by se to dělo, tak by se to mohlo snadno zvrhnout do roviny "co by bylo kdyby" nebo "to mohlo bejt" a nakonec do nějakého fantasy.

_________________
Tribun Angusticlavi
Legio X. GPF


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: sobota 22.12.2012 14:06 
Offline

Registrován: sobota 22.12.2012 11:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Olomouc
Mnohokrát Ti děkuji za odpověď i za informace.

takže kroužkovka koukám jasná volba....jak s těmi tunikami - mohl by být ten galský/germánský vzor? Abych to rozvedl - koukám, že Římany začíná dělat kde kdo...těch nepřátel už je ale o poznání méně. Podobně jako jsme coby Rumuni na WW2 univerzální a můžeme být na obou stranách, tak bychom v podobném duchu chtěli vytvořit i tu auxilii - tzn. aby třeba i ta kroužkova byla použitelná spolu s tunikou i v případě, že bychom byli na druhé straně barikády. Je mi jasné, že se nevyhneme v případě Dáků proti Římanům jinak pomalovaným štítům (a asi i jiných tvarů), naprosto jiným přilbicím...ale to gro bych chtěl pokud možno zachovat použitelné pro obě strany (tzn. vyhnout se stavu, kdy budu mít doma troje tuniky, dva typy zbroje, dva štíty, dvoje helmy apod...pokud možno. Už včil to má spousta z nás doma jak v půjčovně kostýmů :-)). Nechceme být 100% římskou jednotkou a rádi bychom zachovali v nějaké rozumné míře právě i ty prvky těch "barbarů". Problém je přesně to, co píšeš - moc se o auxiliích neví a neradi bychom právě spadli to kategorie fantasy....Už x měsíců se hrabu v knížkách, ale moc moudrý z toho nejsem.
Mohl bych ještě poprosit o rozvedení těch vhodných přileb?

Opravdu díky!


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: sobota 22.12.2012 17:44 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: neděle 15.7.2007 22:31
Příspěvky: 1998
Bydliště: Žitavská 133, Liberec 11 46001
Já si nemyslím, že by římany dělal kde kdo - je to totiž velice roztříštěné. X. Legie GPF je jedna z největších a určitě nejstarších skupin, ale ani my nemáme nějak závratné počty legionářů (s vaší situací na novověk se to nedá bohužel srovnávat) a větší počty dáváme dohromady jen po spojení s našimi pomocnými sbory.

Obecně je tu více skupin, často s dost odlišným přístupem a pojetím. To mi přijde trochu škoda, protože římané prostě jsou o počtech a spoustu věcí v malém udělat ani nedokážeme. Všichni tak obdivujeme cizí skupiny, které jsou sto postavit větší počet slušně vystrojených legionářů (neřeším teď jestli i bojují), ale když dojde na lámání chleba, tak si tu každý zakládá různě velké skupiny, z různých legií a kohort, s vlastními signy, štíty, velením aj. Jenže spolu často ani moc nespolupracují, takže i kdyby jeli na společnou akci (někteří jsou vysloveně komerční/scéničtí, někteří více do voj. historie apod. takže zkloubit to bývá těžké), nebudou secvičení (jednotné povely aj.). X. leg. třeba dělá každou zimu velké secvičné v Hraběšíně, aby to bylo blíž i pro moravské. Může přijet ale v podstatě kdokoli - zvané jsou i další skupiny, právě kvůli tomu secvičení a vyzkoušení si boje ve větších celcích. Ale až na výjimky není prostě moc zájem.

Je to škoda, protože já si pamatuji podobnou situaci z baroka - z třicetileté války. Mraky skupin pojatých jako miniaturní samostatné armády s několika pikenýry, několika mušketýry, bubeníkem, praporečníkem a velitelem. Vzájemně nesecvičení, neznalí jednotných povelů aj. Pak se situace začaal měnit a vytvářely se velké nadskupinové jednotky - "regimenty" aj. Samozřejmě počty byly pořád o dost nižší než dříve, ale s tím už se dalo něco dělat. V tom bych rád viděl i budoucnost Antiky, ale dokud to bude jako ta třicítka před 15-20-ti lety, lepší to nebude. Proto se třeba teď snažíme to trochu stáhnout na to 2.st. jako aspoň jednotnou časovou bázi (celkem logicky kvůli Markomanským válkám, Mušovu aj.), ale určitě by věci pomohlo, pokud byste chtěli dělat římany samozřejmě, pouvažovat o legionářích nebo těch pomocných sborech právě na tuhle dobu a oblast a případně se dohodnout s Vojtěchem ohledně našich auxilií, nějakém secvičení apod. Ten Hraběšín bude hádám v únoru tak by bylo dobré to sledovat a přijet nebo aspoň poslat nějakého vyslance abychom mohli pokecat v reálu - a můžete to probrat - ať už s Pacholíkem za Legii nebo Vojtou za auxilie.

Ohledně našich nepřátel - tam je situace dost podobná. Křižák to tu někde popsal stran keltů - navzdory tzv. "keltománii" je tu jen poměrně málo skupin nebo jednotlivců kteří se tomu opravdu věnují - kvalitně a intenzivně. Trochu se lepší situace u Germánů - resp. alespoň v tom že jich pomalu přibývá, ale ta kvalita vybavení často taky pořád ještě dost kulhá (často jsou to lidi co dělají spíš RS - třeba 10.st. a pomalu se přestrojují na antické Germány, ale pořád jsou někde na půl cesty). A i u barbarů samozřejmě pořád ještě existují diference stran datace, lokace aj.

Takže když to shrnu - je to pochopitelně na vás k čemu inklinujete víc, co vás víc bere. Nám by se hodili jak kompatibilní římané, tak kvalitní barbaři.

_________________
Tribun Angusticlavi
Legio X. GPF


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: neděle 23.12.2012 13:13 
Offline

Registrován: sobota 22.12.2012 11:36
Příspěvky: 12
Bydliště: Olomouc
S tou roztříštěností to naprosto souhlasí - i u nás na novověk to není až takové terno, jak by se mohlo stát a třeba my jako ruská armáda musíme dát dokupy hodně malých jednotek, aby vzniklo něco, co se vyrovná alespoň jednomu franc.batalionu (už byly i situace, kdy francouzi prakticky neměli proti komu bojovat a z jejich spojenců se museli udělat nepřátelé.....aby bylo pro diváky alespoň něco :-)).

S tou komercí vs. kovanými voj.retentononc to opět funguje všude a ano - bývá to těžké, ne-li nemožné (jedna jednotka se rozvíjí podle toho, co zrovna vyštrachá v archivu a třeba kompletně změní povelovku, když zjistí, že dosavadní nebyla korektní vůči danému hist.období....zatímco komerční si jedou svoje jisté, nedejbože mají ještě povelovku v češtině (což je logické, že nejsou schopni dokonale zvládnout několik období...a ani se kolikrát nesnaží, protože ty peníze mají stejně jisté)...a nejhorší pak je, když pod konkrétní jednotkou potká člověk rok co rok naprosto jiné lidi, takže tam nejsou pak ani ty zkušenosti. Všude je to stejný :-)).

Cvičení je skutečně katastrofa - budu dost hnusný, když tu napíšu, že dost velká část retentononc není nic jiného, než "hodinoví válečníci" - přijet autem, naházet na sebe "kostým", nafotit se, odbojovat, sednout do hospody.....přechrápat někde u někoho v teple a odjet zase rychle domů, aby člověk nenastydl. Takhle to my skutečně necítíme.....a paradoxně spoustu z nás zjistilo ten jiný rozměr právě ve věcech typu táborový život, pochody apod...ty bitvy už ustopily tak nějak do pozadí :-). Pokud je někdo komparsista, tak nepotřebuje cvičit.....ale v životě nebude někým, kdo může zodpovědně reprezentovat vojáka té doby, protože to prostě neumí.
Co se týče X.té legie - kluků od nás, co začali teď dělat desítku, je tuším mezi 6-8......takže určitě jm na vás dám kontakt, pokud si už náhodou nepíšete (přiznám se, že by mne docela překvapilo, kdyby se nikdo z nich neptal.....a neozval se vám, když budete dělat totéž).Nás "pomocných" je zatím kolem 6ti...ale časem se to asi zvedne. Je to skutečně o počtech a jednotky o pěti či šesti mužích (z nichž dva jsou "nebojoví") jsou skutečně komická podívaná...Co vím, tak ve Vídni část napoleonistů rovněž začala dělat římany a taky chtějí větší spojené celky. Pokud to bude možné, tak bychom příští zimu určitě rádi přijeli.....napoleonika se musí cvičit hodně a secvičné naše jednotka běžně má, takže u nás problém v jiném myšlení nevidím. Navíc z pohledu laika na toto období bych řekl, že středověk a starověk se musí cvičit opravdu hodně, protože to je hodně kontaktní a musí se to asi podstatně lépe umět, jak střílet na sebe ze sto metrů mušketama...
Takže s legošema právě na dobu Markomanských válek určitě v min. počtu 6 chlapů počítat můžete (jen se s nimi pak musíte domluvit na nějaké hierarchii - jestli nebudou mít problém fungovat přímo pod "vašimi křídli" nebo budou samostatná jednotka, která se k vám vždy "přiřadí" - do toho jim kecat nemůžu a je to pak mezi vámi/nimi......nás pomocných by bylo taky asi kolem těch šesti a pro nás bude asi lepší se případně "vetřít" přímo pod vaši auxilii, ať tolik nezatěžujeme naši "administrativu" :-)) (ten dácký "kontingent" vznikl právě pro potřeby doplnění stavů pro invazi do Markomanie /na Kvády...takže logicky ani jinou dobu moc dělat nemůžeme, abychom tu byli vůbec k nějakým akcím "použitelní". Pokud u vás v jednotce máte i auxilii, tak bych se určitě rád poptal + podíval, jak vypadá.....a podle toho bychom se určitě nějak zařídili, abychom vzhledově byli pokud možno stejní. Při nejhorším budeme vypadat úplně stejně, jako ti vaši a časem by se snad našel nějaký nosič toho dáckého draka/thoraxu. Myšlení máme asi stejné - rovněž odmítáme být blyštící se hrdinové akčních velkofilmů (protože takhle ti vojáci po několikaměsíční kampani určitě nevypadali), chceme být dobytí, omlácení, špinaví....abychom se co nejvíc přiblížili historické předloze. Proto jsem tu otevřel i to vlákno - postavit jednotku a pak zjistit, že je "designově" naprosto "nekompatibilní" a nezařaditelná do větších celků, by bylo dost nešťastné řešení..... a let, kdy jsme chtěli být něco extra a dělat pro potřeby ukázet naprosto nepoužitelné jednotky typu ženisti apod. už jsem dost rychle vyrostl :-)).

Ještě bych se zeptal, kolik akcí na ty římany do roka tak v průměru máte? - myslím si, že budu mluvit za všechny od nás,když napíšu, že nejsme schopní dát víc jak 4-5 akcí ročně a to ještě v okamžiku, kdy se všem hromadně nezačnou rodit mimča :-))


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: neděle 23.12.2012 13:47 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: neděle 15.7.2007 22:31
Příspěvky: 1998
Bydliště: Žitavská 133, Liberec 11 46001
To je fajn přístup - právě se nám spíš stává opak - že si lidé založí něco co se jim bytostně líbí a pak zjišťují že je to krapet nekompatibilní s tím co už tu je apod. Jinak samozřejmě neříkám že to děláme úplně nejdokonaleji a že to jinak dělat nejde, máme svojí cestu, spousta věcí (jako přezbrojování a dozbrojování) by mohla jít rychleji, ale holt spousta legionářů už má rodiny, malé děti a napjaté rozpočty tak to někdy chvilku trvá (mluvím o tom že kromě Markomanských válek se u nás staví ještě pozdní republika - Caesarovci a pozdní Řím, ale tam jsou počty zájemců zatím o něco nižší a spíš je to projekt do budoucna), ale to asi taky znáte. Ohledně pomocnáků - jak jsem psal zkuste kontaktovat optia Vojtěcha (Hertrost) a ohledně X. Legie centuriona Pacholíka (Marcus Gambrinus Vulgaris :wink: )

Ohledně toho pojetí - my určitě jen nepochodujeme, ale i bojujeme, zkoušíme různé techniky apod. Taky by měl každý legionář mít kompletní pochodovou výstroj což se jednou do roka ověřuje na pochodu na Pálavu (účast není povinná, ne všichni mají dokončené vybavení, ale určitě je to příležitost jak si vybavení ověřit v praxi - my děláme třeba na 12.st. zase zimní akce aj.).

Jinak ohledně akcí, není toho tolik jako třeba ve středověku, ale něco přece jen je - X. Legie pořádá už asi 12 let spolu s Curií Vítkov o.s. (můj domovský projekt - http://www.curiavitkov.cz ) festival Gladius - ( http://gladius.curiavitkov.cz ), mimo to jsme léta jezdili na podobný festival na Isarno když ještě fungovalo, nějaké komerční vystoupení se občas taky najde a pak zájezdy za hranice (Rakousko, Itálie aj.). Na Slovensku se rýsují nějaké akce které by mohly mít tradici - letos jsme byli na velkých slavnostech v Trenčíně a snad budou mít pokračování, uvidíme. Někdy jsou tyhle zájezdy honorované, ale často to je jen za cestu (a třeba Řím jen za ubytování, ale to je akce kde je zase možnost prolézat zdarma památky atd.).

A stran velení - já mám hodnost nižšího tribuna (Tribun angusticlavi) - i to je už trochu nehorázně vysoká hodnost na to kolik nás je, ale občas je prostě potřeba mít pro akce důstojníka. Jinak máme centuriona (pod něj spadají naši legionáři a ten taky v praxi velí) a optia, tesaria a aquilifera. Hodil by se nám trubač - hornicern. Pomocným sborům velí optio. Pod tyhle dva byste na společné akci spadali, ale dovedu si představit že byste měli vlastního optia co by vám velel když budete cvičit nebo někde bojovat sami. Vyšší poddůstojník nebo důstojník (centurion, tribun angusticlavi, laticlavi nebo legát už fakt smysl nemá). Pokud ale máte někdo z vás koně a jezdíte, určitě by se uživil nějaký pomocňácký jezdec - průzkumník, protože já jsem jako tribun i na koni an tohle nepoužitelný :twisted: Ale měl bych nejspíš i nějaké vybavení na prodej.

_________________
Tribun Angusticlavi
Legio X. GPF


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: neděle 23.12.2012 21:12 
Offline

Registrován: středa 10.10.2007 19:10
Příspěvky: 760
Bydliště: Klecánky
SALVE , ja si myslím, že na svích akcich muže te mít klidně 6 senátorů ,ale nanašich bychom požadovali asi výhradně mužstvo a niší velení na akci mužete dovalit vícero kostýmů, ale leze to do peněz. Motem by mělo byt nejdřív dodělán Marka a pak se vrhnu na další období .Když LEG X GPF tak delfiny vmodrém. :wink: :idea:

_________________
CITO, CITO, PILA MITTITE!


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: neděle 23.12.2012 23:02 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: neděle 15.7.2007 22:31
Příspěvky: 1998
Bydliště: Žitavská 133, Liberec 11 46001
Tak tak - základ jsou teď ty Marcomanské války - logicky pro to, že to je pro Římany na našem území jasná volba a pokud se navíc podaří na Mušově rozjet nějaký archeoskanzen a akce, bude se to víc než hodit. No a až pak jiná období podle chuti - starší/mladší.

_________________
Tribun Angusticlavi
Legio X. GPF


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: neděle 23.12.2012 23:30 
Offline
Moderátor

Registrován: čtvrtek 22.2.2007 10:32
Příspěvky: 918
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Salve,
předně bych chtěl vyjádřit radost nad tím, že se našli další lidé, kteří chtějí dělat římskou armádu a popřát hlavně hodně vytrvalosti!

Předně za legio X. GPF bych chtěl říci, že potřebujeme legionáře a proto ať se zájemci ozvou kdykoli budou míti nějaký dotaz. V systému velení bych to také viděl, že pokud je šest chlapů do legie, tak hodnost optia, je úplně v pořádku a samostatné fungování ovšem s unifikovaným systémem povelů je vyhovující. Co se týče vybavení tak máme již hodně ověřených věcí a postupů výroby, takže směle pište:)

Pro pomocňáky tu je Vojtěch (Optio Hertrost). Auxilie postupně přezbrojují z konce prvního století na konec druhého století, takže už mají také celkem ucelený mustr výstroje. Za sebe si také myslím, že nějaké zásadní vnášení dáckých prvků není úplně obhajitelné. I pomocné sbory byly hodně unifikované. Národnostní rozdíly se spíše projevovaly ve složení stravy vojáků a náboženských zvaklostech, do samotného vzhledu (krom třebas vousů a podobně) se nepromítaly, nebo to alespoň nelze doložit.
Jako zbroj bych volil kroužkovou brň, třebas i s cípatým spodním okrajem a jsou přípustné i krátké rozparky na bocích. Také tuniky mohou být o něco kratší než ke kolenům (čistě z praktického důvodu, neboť chcete li představovat i jezdeckou jednotku, pak obě úpravy poskytují lepší posez v sedle). Rozhodně potom nosit kalhoty a to nejlépe kožené!

Jak tu psal Lucius V. Granitus, tak bychom v rámci unifikace uvítali pro legionáře modré štíty s ornamenty delfínů a stejný výcvikový základ (povely a provedení povelů je v hlavní nabídce na stránkách desáté legie).

Akce, kterých je možno se zúčastnit byly popsány, a já bych doplnil ještě festival živého pravěku. Pokud se najdou lidi, kteří mají větší zájem o pochodování a přesuny, pak jsou naplánované různé tématické pochody, které se bohužel zatím neuskutečnily právě pro nedostatek odhodlaných legionářů. Větší počet vojáků nám také umožní provádět akce většího rozsahu, které budou věrněji reprezentovat římské válečnictví.

Přeji vám hodně zdaru a těším se na nové bratry legionáře:)

_________________
PETRONIVS SCORPIVS
CENTURIO COH III BRVTI LEGX GPF
,,VSQVE AD FINEM"


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 1:50 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: středa 28.3.2007 12:25
Příspěvky: 488
Bydliště: Praha
Ave
Mohu jen souhlasit, ale s tím vnášením národnostních prvků u auxilií, dle mého skromného názoru (bohužel je to stejně obhajitelné jako vyvratitelné už jenom proto že o pomocňácích toho opravdu nikde moc nenajdeš, ale o tom tahle diskuse není), bych se jim úplně neodpíral, ve smyslu spon, opaskových kování symboliky na šatech, přívěsků atd.. Něco na způsob některých jednotek v britské armádě (Gurkové, Skoti apod.). Samozřejmě, voják dostal od státu na začátku, zbraně, zbroj, výstroj a oblečení, které, ale nebylo tak unifikované jako to je dnes, vzhledem k různosti výrobců atd. a každý, kdo o to stál si své věci, mohl upravil k obrazu svému, samozřejmě v rámci uniformity a statu který u jednotky požíval. Prostě s rozumem a aby to netřískalo do očí.
Ostatně kdyby tyto vlivy, do legií nepronikali tak by se mnoho typů přileb, opasků, gladií, atd. v našich nepřeberných a předlouhých chronologických řadách nevyskytlo.

Vítejte

_________________
OP. HERTROST
COH I MONTANORVM Q.P.C.R.

BIJEME VLASTNÍ, ABY SE NÁS CIZÍ BÁLI
DEJ SE K NÁM, POZNÁŠ SVĚT


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 3:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úterý 2.1.2007 22:40
Příspěvky: 463
Ještě tot tu nepadlo, tak si dovolím upozornit na vyobrazení (nejen) Dáků na Traianově sloupu a na Tropaeu Traiani v Rumunsku.
O Traianově sloupu říkala Marie Pardyová (a asi to měla od italských odborníků), že tam Dákové vypadají víc "římsky" (zejména jejich tuniky), což je způsobeno tím, že ho tvořili římští umělci. Tropaeum Traiani by mělo víc reflektovat místní kulturu (přinejmenším se na něm podíleli místní umělci, navíc Dákové byli všude kolem). Takže při případném pátrání po dáckých "národních oděvech" bych nahlédl sem.
Benjemin píše:
Národnostní rozdíly se spíše projevovaly ve složení stravy vojáků a náboženských zvaklostech, do samotného vzhledu (krom třebas vousů a podobně) se nepromítaly, nebo to alespoň nelze doložit.
Tady se opět musím chopit Traianova sloupu:

[ img ][ img ]

[ img ][ img ]

[ img ]

[ img ]

Či sloupu Marca Aurelia:

[ img ]


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 9:06 
Offline
Moderátor

Registrován: čtvrtek 22.2.2007 10:32
Příspěvky: 918
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Salve,
podle těchto obrázků se dá okouknout to co si dákové brávali do bitev, to je nesporné. Osobně mám ale názor, že například ti do půl těla nazí jsou spíše spojenecké jednotky, než pravidelné římské auxilie, ty jsou na všech vyobrazeních oděni zbrojí (nejsou li to prakovníci). Takže pokud byste chtěli představovat dáky v pravidelných auxiliích, pak bych se držel výstrojního předpisu současně fungující COH I MONTANORUM (Vojtěch), ale třebas v táboře bych klidně uvítal, kdybyste nosili dácké čapky, to by bylo velmi zajímavé a zdá se mi to i dosti pravděpodobné.

_________________
PETRONIVS SCORPIVS
CENTURIO COH III BRVTI LEGX GPF
,,VSQVE AD FINEM"


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 13:10 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: neděle 15.7.2007 22:31
Příspěvky: 1998
Bydliště: Žitavská 133, Liberec 11 46001
Přesně tak - základ bych viděl stejný včetně motivu a barevného provedení štítů ale drobné "národní" odlišnosti jako byly zmíněné spony, čapky a vůbec doplňky "civilního" oděvu by to asi dost zlidštili.

_________________
Tribun Angusticlavi
Legio X. GPF


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 17:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úterý 2.1.2007 22:40
Příspěvky: 463
Benjemin píše:
Salve,
podle těchto obrázků se dá okouknout to co si dákové brávali do bitev, to je nesporné. Osobně mám ale názor, že například ti do půl těla nazí jsou spíše spojenecké jednotky, než pravidelné římské auxilie, ty jsou na všech vyobrazeních oděni zbrojí (nejsou li to prakovníci).
Souhlasím, u těch do půl těla nahých (bývají vykládáni jako Dákové či Germáni) to tak být může. Ale přinejmenším u těch chlapů v dlouhých tunikách (bývají vykládáni jako syrští lučištníci) bych o spojencích pochyboval, tam půjde asi opravdu o auxilii. To samé platí o maurské lehké jízdě na tom černobílém obrázku (přinejmenším její velitel je znám jménem, byl to příslušník jezdeckého stavu), i když tu vyznačují asi jenom ty účesy.


Nahoru
   
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: pondělí 24.12.2012 19:09 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: středa 28.3.2007 12:25
Příspěvky: 488
Bydliště: Praha
Ave
Všechny ty obrázky jsou černobílé :lol:
Promiň, nemohl sem si pomoct.
Ale rozumím.

_________________
OP. HERTROST
COH I MONTANORVM Q.P.C.R.

BIJEME VLASTNÍ, ABY SE NÁS CIZÍ BÁLI
DEJ SE K NÁM, POZNÁŠ SVĚT


Nahoru
   
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 29 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00


Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: 

cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Český překlad – phpBB.cz