LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je středa 20.10.2021 22:28

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: dácká auxilie
PříspěvekNapsal: úterý 25.12.2012 1:22 

Vojtěch píše:
Ave
Všechny ty obrázky jsou černobílé :lol:
Promiň, nemohl sem si pomoct.
Ale rozumím.
Napřed jsem chtěl napsat "na tom barevném obrázku", to by vypadalo ještě líp. :D

PříspěvekNapsal: úterý 25.12.2012 16:14 
Moderátor

Citace:
Všechny ty obrázky jsou černobílé
Kompletní barevnou fotodokumentaci z Cichoriovy publikace Die Reliefs der Traianssäule, Berlin, 1896 lze najít zde.

Saša

EDIT: Oprava překlepu v datu.

PříspěvekNapsal: úterý 25.12.2012 17:25 
Moderátor

Salve,
jo souhlasím s tím, že ti lučištníci už jsou jednotky pravidelné armády.
Ono když se zadíváte na snad všechny reliéfy bojů, tak k vylišení spojenců od auxilií mi přijde jako docela zajímavý pohed (napadlo mě to, když jsem prohlížel ty obrázky zde) postavení v bitevní formaci.
Legionáři vždycky někde vzadu, někam jdou nebo jen stojí, ale málo kdy bojují. Před nimi v kroužkách a s přilbami auxiliární pěchota a před ní buď jen v tunice, nebo polonazí (a prakticky vždy s nějakým neřímským doplňkem) právě barbaři. Nepřijde vám to také tak?
Jinak mě to dává smysl už jen z pohledu rozestavení vojska podle vícviku a loajality:))

PříspěvekNapsal: úterý 25.12.2012 21:00 
Moderátor

Taiwi, jestli jsou ti vaši legionáři od Císařského regimentu, tak jsme už v kontaktu :wink:

PříspěvekNapsal: čtvrtek 27.12.2012 15:34 

Chlapi, opravdu díky za podněty a rady (ten Trajánův sloup je jediné, čeho jsme se tak chtěli chytit).

M.Gambrinvs : bavil jsem se s klukama - potvrdili mi, že jste již v kontaktu :-). Rovněž jsme se shodli na tom, že ta výcvikovka v zimě by byla určitě fajn (letos to nestíháme, kluci by měli být jakž takž vybavení na Carnuntum.....u nás to bude trvat trochu déle).

Benjemin: na ten Váš výstrojní řád se poptám Vojtěcha a seznámím s tím kluky.Bude fajn, když se budeme mít čeho chytnout....Ten nápad s dáckými pokrývkami se mi moc líbí.
Co se týče výstroje a výzbroje, tak u těch pár dílů moc prostoru k blbnutí není - přesvědčili jste mne o té uniformitě jednotek, takže zbývá dořešit jen správný typ přilbice a vybrat vhodnou tuniku, kalhoty, obuv + nějaký ten reliéf na štít. Spoustu věcí ale vyřeší asi ten předpis.
My jízdní určitě ne (já se koncem roku teprve na koni budu učit pořádně jezdit....), vím ale o dvou lidech od jízdy na napoleoniku, co by se nechali asi zlanařit...

LVCIVS VEGETVS GRANITVS - myslím si, že všichni chceme hlavně mužstvo, protože to je to gro vojska :-) Senátory ať si dělají staří a nemohoucí ...

PříspěvekNapsal: čtvrtek 27.12.2012 16:37 
Moderátor

Ave
Nemusíš se poptávat, visí veřejně na stránkách a je platný pro všechny, jak legionáře tak pomocňáky. A je to velká pomoc pro každého, kdo neví co mu ještě chybí. :wink:

BIJEME VLASTNÍ, ABY SE NÁS CIZÍ BÁLI
DEJ SE K NÁM, POZNÁŠ SVĚT

PříspěvekNapsal: čtvrtek 27.12.2012 16:40 
Moderátor

Salve,

na konec 2. století to máš docela jednoduchý Taiwi.. Přilba ideálně typ Niederbieber, gladius typ ringknaufschwert. Reliéf na štítě pro větší uniformitu všech českých auxilií by měl být jednotný, Vojtěch právě přemalovával do nového vzoru 6 štítů. Přidejte se, půjde z nás větší strach a budeme vypadat opravdu jako vojáci ;) (vzor: modrý základ, zlatý lanový "kompas" uprostřed a 4 alpské protěže v rozích - ostatně vidíš to na mém profilovém obrázku)

Vale

PříspěvekNapsal: čtvrtek 27.12.2012 17:38 
Moderátor

Ale oni chtějí dělat dáky.
No ale i to by šlo v rámci auxilií se sešla všelijaká svoloč.
Ostatně coh I se od cca druhé poloviny 1.stol vyskytovala v Sotinu.

PříspěvekNapsal: pátek 28.12.2012 17:44 

Jakube, mohl bych se ještě poptat na jiné typy optimálních přileb? Ten Niederbieber mi přijde jako nejšílenější možnost, budu-li upřímný (měl jsem to na palici - člověk v tom sice vypadá dost drsně, ale v pohledu nositele už to taková výhra není - přijde mi to strašně nepraktický, člověk v tom pomalu neslyší.....rozhled taky není ideální), co třeba nějaký ten typ z Montefortino, Coolus?
Ohledně štítů - koukám, že je máte modré. Kdybychom je měli modré se zlatým, jen s krapet podobným dekorem (dívám se, že nijak zásadně by se od těch Vašich až tak nelišil) - prošlo by? Dekor v příloze.
Kožená kauťata - to myslíš taková ty upnutější nad lýtka? Dělalo se to z kozinky? Nedal by se sehnat někde nějaký mustr?
Co se týče tunik, docela mne zarazilo, že je máte modré (co vím, tak historicky to je jedna z nejdražších barev..)...

Přílohy:
[ attachment ]
dacianshields1.jpg [ 23.73 KiB | Zobrazeno 14854 x ]

PříspěvekNapsal: pátek 28.12.2012 18:31 
Moderátor

Ave
Na Montefortino nebo Coolus zapomeň. Sou pro nás na MMV už dávno vyšlé z módy. Nevim jakýho bobra si měl na hlavě, ale třeba ten můj nevykazuje žádné z negativních vlastností o kterých píšeš. Ale původně než sem si ho udělal sem si to o něm myslel taky. Ale jsou i jiné typy které jsou pro nás použitelné. S modrými tunikami je to tak že dožívají a přecházíme na přírodní barvu lnu nebo vlny.
Co se štítů týče tak bych volil ten druhý zprava, ale kdyby jste chtěli naše náruč je otevřená :).
Kaťata, kozina dobrá, upnutý dobrý, střihy nejsou. Samozřejmě bez poklopců padacích mostů a kšand. Prostě co nejjednodušší. :D

PříspěvekNapsal: pátek 28.12.2012 20:23 
Moderátor

No střihy těch kalhot, které používali legionáři nebo auxillie se nám sice přímo nedochovaly, máme však doloženy kalhoty Germánské - třeba z Thorsebergu/Thorsbjergu - uvádí se obvykle datace 1-4.st. ale někde dokonce až 7.st. - více informací na http://kostym.cz/ (musíte si to najít, nedá se tam linkovat přímo), střih je tady:

[ img ]

Nějaké návody a rekonstrukce jsou i tady:

http://www.historiclife.com/essays/thor ... ousers.htm

Jiná možnost je použít střih kalhot z Damendorfu (datace nejistá - od Římského období po raný středověk):

[ img ]

Tohle jsou samozřejmě dlouhé kalhoty z tkaniny, ale pro naší rekonstrukci kožených kalhot nám to může poskytnout alespoň nějaké vodítko.

No a nebo se to dá opravdu hodně zjednodušit a použít střih odvozený z výše uvedených kalhot, který používáme v RS třeba pro bruchy (spodky):

[ img ]

Ohledně zapínání v pasu - dáse to vyřešit buď tunýlkem a tkanicí, nebo udělat kalhoty delší, stáhnout tkanicí nebo řemínkem v pase a přehnout aj. ale připadá mi že nejlepší bude tam našít úplně "moderní" poutka na pásek či tkanici jako mají ty z Thorsebergu.

PříspěvekNapsal: sobota 29.12.2012 11:33 
Moderátor

Vidíš na tyhle sem úplně zapomněl.
Holt palice dubová. Ale třeba ten Thorseberg je vlastně strašně současnej střih, teda až na ty tlapky dole.

PříspěvekNapsal: sobota 29.12.2012 13:34 
Moderátor

Jo ty tlapky dole jsou ale zase docela praktický právě do krpců a otevřených bot. Pro ty krátké se to samozřejmě řešit nemusí. Akorát připomínám jezdcům že by neměli mít šev z vnitřní strany nohy - směrem ke koni, jinak vám to fest odře nohu - zvlášť v kožené verzi. Ty výše popsané kalhoty jsou z tkaniny. Tak bude třeba ty střihy trochu modifikovat a počítat s tím.

PříspěvekNapsal: sobota 29.12.2012 19:58 

Saša píše:
Citace:
Všechny ty obrázky jsou černobílé
Kompletní barevnou fotodokumentaci z Cichoriovy publikace Die Reliefs der Traianssäule, Berlin, 1896 lze najít zde.
Díky Ti, to je další dárek k Vánocům. :D

Takže tady je pár těch uvedených auxilií (případně spojenců) v barvě, kdyby to tam někdo nechtěl hledat:

[ img ]

[ img ]
[ img ]

[ img ]

[ img ]
[ img ]
taiwi píše:
Co se týče tunik, docela mne zarazilo, že je máte modré (co vím, tak historicky to je jedna z nejdražších barev..)...
Nějaký tmavší nebo naopak bledý odstín by se snad dal sehnat levněji, ale ta "nebeská modř" patřila opravdu k nejdražším barvám...

Všechny časy jsou v UTC+02:00