LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je úterý 19.1.2021 8:31

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vojenská vyznamenání
PříspěvekNapsal: pondělí 11.5.2009 20:31 

Salvete,
obracim se na zdejsi odborniky s mensim prosikem: potrebovala bych si ujasnit, jak to bylo s vojenskymi metaly za principatu

Neco jsem o tom precetla, hlavne pak z knizek The complete Roman army, The imperial Roman army a z Grece and Rome at war. Dokonce jsem o tom prekladala textik na webove stranky, dosud mam ale nejasnosti.

Co jsem pochopila, mohl obycejny vojak dostat phalerae, armillum a torques. Z korun pak coronu civicu. Centurioni a vyssi dustojnici mohli obdrzet napr. corona aurea. Byly jeste nejake koruny i pro nizsi dustojniky? Corona muralis, valaris, navalis, obsidionalis? Cetla jsem, ze za cisarstvi uz pominul puvodni vyznam udilenych korun, cili navalis nemusela mit nic spolecneho s lodemi a pod., je to tak?

Vojensti tribuni, legati mohli dostat i tzv. hasta pura ci vexillum, male napodobeniny s tim, ze byl pro kazdou hodnost odstupnovan i pocet, jaky muze ten ci onen dustojnik ziskat. Mohl obdrzet i koruny. To mi je celkem jasne, ale jak to bylo s phalerae?

V Sasove clanku o Marcovi Valeriovi Maximianovi se v prekladu z latinskeho napisu pise:
"... při tažení germánském osobně od imperatora Antonina Augusta pochválenému a podarovanému koněm a falérami a zbraněmi za to, že vlastní rukou zabil vůdce Naristů Valaona..."

Obdrzel tento chrabry vojevudce phalerae ve smyslu medaili, nebo se jedna o jina vyznamenani, napr. hasta pura ci vexillum?

predem dekuji za odpovedi

Předmět příspěvku: Re: Vojenská vyznamenání
PříspěvekNapsal: úterý 12.5.2009 8:53 

Hu, tak to je už trochu vysoká mathematica...

"Carpe Diem"

PříspěvekNapsal: úterý 12.5.2009 13:55 
Moderátor

Ahoj,
Citace:
V Sasove clanku o Marcovi Valeriovi Maximianovi se v prekladu z latinskeho napisu pise:
"... při tažení germánském osobně od imperatora Antonina Augusta pochválenému a podarovanému koněm a falérami a zbraněmi za to, že vlastní rukou zabil vůdce Naristů Valaona..."

Obdrzel tento chrabry vojevudce phalerae ve smyslu medaili, nebo se jedna o jina vyznamenani, napr. hasta pura ci vexillum?
No, tak v tomhle případě Maximianus určitě obdržel faléry ("medaile"). Je to tam výslovně řečeno. Zajímavější by bylo spekulovat, co je myšleno těmi "zbraněmi". Ovšem do takových nepodložených úvah se raději pouštět nechci.

Jinak obecně by v tomto ohledu měla být užitečná tato publikace : Maxfield, V.: The Military Decorations of the Roman Army, London, 1981. (nečetl jsem ji, takže z vlastní zkušenosti mluvit nemohu, ovšem je v odborné literatuře hojně citována)

Čau
Saša

PříspěvekNapsal: středa 13.5.2009 13:29 

Ahoj,
diky moc za info, byla jsem z toho trochu zmatena, protoze ani v jedne, z mnou uvedenych knizek, nebylo jasne, zda takovy dustojnik mohl ci nemohl dostat medaile... Na zadnem reliefu, ktery me byl popisovan, jsem phalerae nezaznamenala.. Ale napis mluvi jasne.

Ohledne te knizky, mela jsem ji uz v hledacku, byla mi doporucena na RATu, ale.. odradila.. me.. knizka, co je z roku 1981, proste jsem se mylne domnivala, ze neni aktualni..

Všechny časy jsou v UTC+01:00