LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je středa 27.1.2021 18:59

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Odeslat nové téma  Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ 21 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 4.11.2007 11:37 

Avete,

Tak to mam radost, ze nemusim behat po Anticich :D Staci, kdyz zajdu do knihkupectvi a bude to (napr. na Andelu vim asi o ctyrech) a Iosepha Flavia si koupim :-)

Ohledne tech prekladu - omlouvam se, asi jsem se spatne vyjadrila (obcas se mi to stava, ze se mi motaji myslenky) :oops: :-( Ja neprekladam z Latiny / Rectiny do Anglictiny, snazim se si Anglicke texty prekladat do Cestiny, abych si zase vytrenovala AJ, kterou se mi podarilo, bohum zel, uz temer zapomenout :cry: Od Tita mam napr. link na preklad Vegetia do Aj a ten se snazim louskat (http://www.pvv.ntnu.no/~madsb/home/war/vegetius/) - se stridavym uspechem ;-)

Taktez se pripojuju k Sealovi - jenco knizka vyjde, valim honem do knihkupectvi (a az vyjdou dalsi, pobezim tez).. :-)

Anticke valecne umeni se snazim sehnat ruzne po Anticich uz asi pul roku - lec bohum zel, zatim bezuspesne :cry: :cry: Je jich pry malo a lide je hned vykoupi, tak snad budu mit jednou stesticko :-)

vale

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 4.11.2007 11:41 
Moderátor

Ale jo, já jsem to pochopil - jen jsem říkal, že pokud existují české překlady tak budou asi stejně kvalitní jako překlady z latiny a řečtiny do angličtiny, takže číst to v angličtině má smysl jen tam kde český překlad chybí nebo není k sehnání a nebo pokud to člověka baví :wink:

Jinak já tuhle knihu kdysi sháněl taky dost dlouho než jsem jí sehnal, ale před nedávnem jsem na ní znovu narazil v antiku tak jsem jí koupil - jenže už jí zase nemám, zájemců bylo pochopitelně hodně.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 4.11.2007 11:50 

Salvete,

Nevadilo by, kdybychom se o vojsku na pochodu bavili radej zde? :-) Omlouvam se, ze kecam, do toho, co se kde resi, ale zalozila jsem tu tema, ze bychom mohli diskutovat o tech vozech, zenistech atp. prave tady :idea: :-) I kdyz souhlasim, ze s vybavou vojakaa to souvisli hodne moc, ale pro vetsi prehlednost... :-)

Takze k veci:
Priklanim se k Sealovu nazoru - v uvodu tematu jsem si dovolila citovat z Titova clanku, kde Iosephus Flavivs popisuje Rimske vojsko na pochodu a zminuje se o zenistech, kteri pred pochodujici armadou rovnali silnice, kaceli lesy, upravovali teren, zmirnovali prekazky atp. :arrow: Rimane byly schopni upravit si teren tak, aby bylo mozne projet i s vozy. V zadnem pripade to nemyslim tak, ze by si Rimane pred sebou staveli zbrusu nove silnice, to by strasne zdrzovalo pochod :roll: ;-) Myslim to zkratka tak, ze pokud pochodujici armada za limitem narazila na domorodou cestu, kterou bylo treba pro presun upravit, nastoupili zenijni jednotky a cestu upravili. Samozrejme pak legie tezko mohla ujit denni kilometraz udavanou v ruznych zdrojich, tj. zminenych 30 / 40 Km - vidim to tak, ze tohle bylo skutecne za idealnich podminek a za predpokladu, ze nebylo nutne zdrzovat se upravou cest.

No a i v Barbaricu meli obyvatele nejaky cesty - vozili prece obili, zbozi atp. na vozech, takze nejakou primitivni "silnicni sit" mit museli, zdrzeni pak nebylo takove...

Mozna, ze na kratsich kampanich se pouzivali mensi vozy, nebo pouze muly a jina tazna zvirata, ale dost pochybuju, ze by Rimane spolehali jen na to, co si tahnou na zadech ;-) Byly to takovy uzasny armadni vynalezci a machri, ze bych se dost divila, kdyby to nemeli promyslene...

Tohle je jen muj soukromy nazor, takze ho prosim berte s rezervou :-)

vale

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 4.11.2007 11:56 

Ave,

Souhlasim s tebou, ze pokud je prislusna literatura k dispozici v materstine, je jednodussi ji cist taktez v materstine :-) Ja jsem spojila prijemne s uzitecnym - ctu si o tom, co me zajima a ucim se :-)

Prave - zajem o Anticke vojenske umeni je obrovsky a i kdyz je v Praze spousta Antiku (a ja jsem jich uz spoustu prolezla), v zadnem jsem neuspela :-( I na netu, v on-line Anticich, je to podobne, kdyz se knizka nahodou objevi, v tu ranu neni...

Tj. moc prosim, kdyby nekdo vedel, kde se da knizka koupit, at mi da vedet :-) Tedy, za predpokladu, ze on sam ji uz ma :D :D :-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 4.11.2007 13:20 
Moderátor

Z užitečnosti čtu v originále Clavellova Shoguna...ale s ohledem na rozsáhlost, použité výrazivo a mojí vcelku bídnou angličtinu ještě hodně dlouho číst budu :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 5.11.2007 14:19 

Díky tomu, že Tita Iuventia založila nový topic tu teď máme dvě diskuze na stejné téma...takže jsem teď udělal to, co se mělo udělat zprvu. Vytáhl jsem diskuzi o pochodu z původního topicu a založil nový. Tento klon bude uzamknut.

Odeslat nové téma  Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ 21 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2

Všechny časy jsou v UTC+01:00