LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je úterý 19.1.2021 9:21

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Římské vojsko na území ČR
PříspěvekNapsal: středa 28.2.2007 14:57 
Moderátor

Zdravím,
Mgr. Balázs Komoróczy PhD. hovoří o přítomnosti římského vojska na území ČR zde.
S pozdravem
Saša

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 23.7.2007 19:44 

Ave te,

Diky za tip na zajimavy prispevek. O pritomnosti Rimanu na nasem uzemi jsem neco malounko vedela z ruznych clanecku na netu (bohumzel pouze na ceskem internetu, neb moje anglictina je dost mizerna), ale diky tomuhle rozhovoru jsem si zase rozsirila sve, zatim dosti skromne, znalosti o pritomnosti rimanu u nas, takze jeste jednou diky :-)

A jeste pripojim svuj skromny nazor:
Take si myslim (je to jen muj laicky pohled na vec), ze rimane tu skutecne planovali, v nejakem sirsim meritku, expandovat, sirit rimskou civilizaci, zakladat mesta atd., ze se tedy nejednalo, podle archeologickych nalezu a pisemnych pramenu, jen o ojedinele vypady, ale o projekt nove provincie..

Bohum zel, po smrti Marca Aurelia a nastupu Commoda z planu na novou provincii seslo. Na Antice jsem se dokonce docetla, ze ho k navratu do Rima presvedcili jeho "pratele", on uzavrel s Germany nevyhodny mir a Zadunaji opustil - skoda... :-( Puvodne jsem mela dojem, ze vyboje byly nuceni prerusit kvuli nedostatku financnich prostredku.. Ale evidentne nikoliv - tedy, pokud se mylim, opravte me, jsem jeste dost zacatecnik ;-) A v tehle casti rimskych dejin se prilis nevyznam, mym salkem caje je spis pozdni republika a obdobi prvnich padeysati let prvniho stoleti, ale samozrejme me zajima vse nove, co bych se mohla dozvedet i o pozdejsim obdobi principatu :-)

Noo, koukam, ze jsem se hezky rozepsala.. Uz me bolej prsty...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 24.7.2007 20:30 
Moderátor

Ahoj,
no, ony ekonomické zájmy jistě také hrály významnou roli, přestože prameny ukončení války připisují především Commodově pohodlnosti a špatnému vlivu některých jeho přátel a rádců (Cass. Dio LXXII. 2; Herodian. I. 6).
S pozdravem
Saša

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 6.8.2007 21:18 

Ave,

No, vzdyt ja porat tvrdim, ze je hrozna skoda, ze hosi v sandalech nedosli poradne az k nam, i do Ceske kotliny :-(

Byla by to nadhera, mit tu pozustatky pritomnosti Rimanu (zbytky staveb, naleziste predmetu, spisu atd.), i kdyz alespon, koukam na to z pozitivniho hlediska, byly Rimane na Morave, takze uplne osizeni nejsme :-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 4.9.2007 19:17 
Moderátor

Zdravím,
jen tak mimochodem, pro ty co to náhodou ještě nevědí, v Regionálním muzeu v Mikulově byla nedávno otevřena stálá expozice s názvem "Římané a Germáni v kraji pod Pálavou", který (předpokládám) mluví sám za sebe.

V neděli jsem konečně měl možnost výstavu omrknout. V podstatě je rozdělena do dvou částí. První z nich se věnuje římskému živlu na našem území a představuje nám především nálezy z římského opevnění na Hradisku u Mušova. Uvidíte zde velice zajímavé nálezy militárií z Hradiska včetně známé spojovací náprsní destičky římského pancíře a částí stříbrné šupinové zbroje, ale i třeba stavební materiály, římsko-provinciální keramiku, mince atd. Je tam i rekonstrukce hypocausta.

Jak již jistě správně tušíte, druhá část se věnuje domorodým obyvatelům těchto končin - Germánům. Opět velmi zajímavé nálezy jejichž jistě nejzajímavější část tvoří předměty z unikátního bohatého knížecího hrobu od Mušova, který je zde také částečně rekonstruován.

Výstava je rozhodně zajímavá a pěkně udělaná. Každopádně stojí za zhlédnutí, takže neváhejte.

Na navnadění přikládám dva obrázky, po jejichž zhlédnutí jistě všichni zdejší fanatici do římského vojenství začnou startovat auta nebo vyběhnou na nejbližší vlak či autobus do Mikulova :D

[ img ]

[ img ]

S pozdravem
Saša

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 4.9.2007 19:27 

Moc pěkné, doufám, že se tam brzy dostanu... :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 4.9.2007 21:16 

Avete!

Ta vystava zni uplne super...

Na Isarno ted nepojedeme, vzhledem k tomu jak malo bude ucast Legie, tak misto toho vyrazime do Mikulova :wink:

Ale sahnout si na to me asi nenechaji, co? :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 4.9.2007 21:18 
Moderátor

Nenechají, všechno je pečlivě schované za sklem :wink:

Všechny časy jsou v UTC+01:00