LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je sobota 7.12.2019 8:04

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtvrtek 28.3.2013 11:52 

Zdar,
pohrávám si s myšlenkou, že bych si pořídil korintskou přilbu, anatomicky tvarovanej kyrys a falcatu - což je asi spíš jízdní zbraň, ale líbí se mi daleko víc než ta listová čepel ...
Chtěl jsem se tedy zeptat někoho zkušenějšího jestli se tady s tím někdo nezabývá a doporučil nějakého řemeslníka, který už tyto typy zbrojí dělal, protože nevím kde bych toto mohl sehnat, aby to bylo věrohodné, kvalitní a hezké :))
btw: armae.com jsem našel, ale nelíbila se mi výroba vs. cena

PříspěvekNapsal: pátek 29.3.2013 15:31 

Ave. Recko se mi taky libi a davam ho pomalu dohromady. Resp. mam zatim korintku a hoplon. Kazdopadne je s tim problem. Ptedevsim s vyrobou mosaznych prileb. Zalezi na jake pouziti to chces. Korintku man od deepeky a ranu bych do ni dostat nechtel. Rovnalo by se to rane rovnou do hlavy. Ale tvarove je super. Co se tyka mece, tak se mi taky libi spis falcata. A je to zbran pechotni, jen vhodna spis pro ranejsi obdobi. Stit mi vyrabel Bruuk od nas ze skupiny.
Kazdopadne co se tyce vseho, doporucuju vyrobu u nas a nekupovat od Indu pokud to nemas jen na paradu. Plech prilby je totiz 1.1mm.
Jinak kontakt co by to mohl zvladnout mam. Bude zalezet na dohode a cene. Napis mi kdyztak SZ a probereme to ;-)

"Hic Rhodos, hic salta"

PříspěvekNapsal: neděle 30.8.2015 22:54 

dobrý večer. potřebuji poradit kde by šla koupit funkční Koryntská helmice ne žádné imitace co se rozbijí po prvním zásahu mečem. chtěl bych jí používat na historický šerm. popřípadě zda je zde na foru někdo z plzně kdo je již majitelem takové helmy . dále bych chtěl štít aspis. děkuji s pozdravem Boček

PříspěvekNapsal: pondělí 7.9.2015 14:22 
Moderátor

o.j.bocek píše:
dobrý večer. potřebuji poradit kde by šla koupit funkční Koryntská helmice ne žádné imitace co se rozbijí po prvním zásahu mečem. chtěl bych jí používat na historický šerm. popřípadě zda je zde na foru někdo z plzně kdo je již majitelem takové helmy . dále bych chtěl štít aspis. děkuji s pozdravem Boček
Jednoduše: zakázková výroba z mosazi, případně bronzu.

Jinak ty helmy ani v originále nevydržely zásah mečem, na to nebyly dělané. Řecký archaický (pozdní 8. stol.) a raně klasický tehdejší "šerm" s "mečem" pomalu nepočítal (do toho období totiž spadají Korinthské přilby). Kopis, xiphos, sica byly sekundární zbraně. Takový větší nože spíš (obecně vzato z původu slova Macheira). Navíc běžně byly z bronzu a až později ze železa (kolem 4. stol BC) = nepoužávaly se stylem "bum do štítu, bum do hlavy" (ostatně takhle by se neměla používat žádná "dlouhá" sečná zbraň), ale spíše zásahy se cílily na nechráněná místa.

Primární zbraní zůstaval tedy oštěp/kopí, který vyhovoval řadovému/falangovému bojí více.

Hezky jednoduše a přehledně jsou vidět rozdly v korinthkách zde: http://www.metmuseum.org/collection/the ... ian+helmet

Nebo hodně zjednodušeně: P. Connolly, The Greek armies, 1978

Kdyby hlad po vědomostech trval, tak od strany 15. je v téhle starší práci dost stále relevantních informací: http://ora.ox.ac.uk/objects/uuid:0814a0 ... TTACHMENT1 -
M.Term, 1983: The Representation of Greek Hoplite Body-Armour in the art of the fifth and fourth centuries B.C.

Ovšem nelze z ní tak úplně vycházet, protože už existuje od té doby mnoho lepších prací:

H. Frielinghaus, 2011: Die Helme von Olympia: Ein Beitrag zu Waffenweihungen in griechischen Heiligtümern - katalog asi 882 helem, z toho 660(+-) Korinthských navíc aktualizovaná typologie.

H. Born, 2009: Die Helme des Hephaistos: Handwerk und Technick griechischer Bronzen in Olympia - analýza technologie výroby helem

Co se týče zpracování vybavení, doporučuju se alespoň orientačně inspirovat zde: http://comitatus.net/greek.html a nebo http://www.4hoplites.com/index.htm - pánové dělají 5. stol.

Jinak by asi bylo vhodnější vznášet dotazy přímo na fórum pro Hoplíty, v Čechách to nikdo pořádně nedělá, co já vím: http://www.hoplites.org/index.htm

PříspěvekNapsal: čtvrtek 29.12.2016 11:06 

děkuji za vyčerpávající odpověď, jsou mě jasné vlastnosti bronzu. nicméně i tak chci naprosto funkční helmu která mě ochrání a nebude pouze na ozdobu.. chci přesný vzhled Korintky ale vlastnosti nových materiálů aby právě ony zásahy do hlavy snesla... i tak mnohokrát děkuji a přeji pěkný den

Všechny časy jsou v UTC+01:00