LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je neděle 29.3.2020 21:21

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 61 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtvrtek 13.12.2007 17:12 

Saša píše:
Tita Iuventia Martia píše:
Koneckoncu bych se nedivila, kdyby Rimane, kdyz tu u nas byly, nezanechali v nasich genech svoji stopu :-)
Hehe, to já bych se teda divil dost. Zas tak dlouho tady nebyli a nějak moc jich taky nebylo...
Čau
Saša
No ale zas nejaký ten génik tu mohli nechať. Keď uvážim že v rámci plienenia si sem tam kluci aj trošku zaznásilňovali :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 29.1.2008 12:40 

Zdravím
Docela mě zaujala zmínka o té světlovlasosti a bledosti Římanů, z čeho se vlastně vychází při tomto tvrzení?
Pokud tedy budeme brát hypotetický rok 1000 jako počátek římského rodu, pak za nějakých tisíc let museli římané řádně ztmavnout, pakliže stejně ztmavli i barbaři za podobný časový úsek.
Samozřejmě svoji roli asi hrálo i to, že Římané se dlouhou dobu nemísili, zatímco barbaři podobné zábrany často neměli.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 29.1.2008 13:14 

Tak velky demograficky vzorek jako narod se bude misit vzdycky...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: středa 30.1.2008 15:25 

Otázka je, jestli lze brát Římany jako národ, nebo spíše městskou komunitu. Nerad bych tu plácal nějaké blbosti, ale Římané mi spíš připomínají například Spartany, což taky nebyl národ v pravém slova smyslu.
Ale spíš by mě zajímalo, z čeho se vychází při tvrzení, že Římané byli světlí, mám je totiž zafixované jako klasické středomořské typy.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: středa 30.1.2008 19:37 

bych to moc akčně s tou světlostí neviděl, ono když antickej autor napíše že byl "plavovlasý" tak má na mysli hodně špinavou blond a ne peroxid Colina Farella.
Navíc je to tvrzení ze začátku tématu, a tam je víc nepříliš pravdivých věcí(zapáchajících až příliš nekrititickým obdivem a až přílišnou idealizací Římanů)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 5.1.2009 21:21 

ja osobně si myslím, že jako etnikum se to nedá brát. Když si vezmeme co všechno žilo na Apeninském poloostrově ( řekové, italické kmeny, různé etruská království, na severu Galové etc....)+možnost dalších národností díky obchodu. Tak je to prostě pestrá sebranka. Když k tomu připočtete dále například namíchané otroky z různých končin a ješte cizince pobývající na území římské repulbliky dostáváte zkrátka to,že například Řím okolo roku 0 byl už pěkně pestrý.
Co se týče toho, že by měli za 1000 let ztmavnout je podle mého názoru blbost. To by taky měli lidé ze severu mít za těch 1000 let chlupatější nohy apod :-) genetické věci se mění velice pomalu a je to spíše otázka tisíců let...

Abych to shrnul: žádnej prototyp římana podle mého názoru neexistoval,
na druhou stranu nějaký prototyp Krásy a stylizace určitě ano.
A co se týče popisů světlých vlasů, napadá mne obzvláště u vojevůdců nápadné připodobňování k A.Makedonskému...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: středa 7.1.2009 1:25 

Ioannes Vandalicus píše:
bych to moc akčně s tou světlostí neviděl, ono když antickej autor napíše že byl "plavovlasý" tak má na mysli hodně špinavou blond a ne peroxid Colina Farella.
Navíc je to tvrzení ze začátku tématu, a tam je víc nepříliš pravdivých věcí(zapáchajících až příliš nekrititickým obdivem a až přílišnou idealizací Římanů)
Blueflanker píše:
A co se týče popisů světlých vlasů, napadá mne obzvláště u vojevůdců nápadné připodobňování k A.Makedonskému...
Jenže světlé vlasy nejsou jen u popisů, ale i na spoustě maleb a mozaik. Skutečně to budí dojem, že výskyt světlovlasých byl ve starověké Itálii hojnější než dnes...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: středa 7.1.2009 19:48 

Tim jsem chtel jen rict,ze spousta autoru melo ve zvyku zvelicovat a prirovnavat, nepru se o to, ze by nemeli byt blondaci, ale jak jiz jsem rekl,z takovy smesky, kterou Rim byl a cim byl starsi tim,vicero se staval neni blond vubec nijak zarazejici

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtvrtek 8.1.2009 0:33 

Blueflanker píše:
Tim jsem chtel jen rict,ze spousta autoru melo ve zvyku zvelicovat a prirovnavat, nepru se o to, ze by nemeli byt blondaci, ale jak jiz jsem rekl,z takovy smesky, kterou Rim byl a cim byl starsi tim,vicero se staval neni blond vubec nijak zarazejici
Ono je právě zajímavé, že ty blonďáky můžem vidět už v době, kdy Řím ještě takovou směskou nebyl. Mám na mysli vyobrazení z doby před naším letopočtem.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sobota 10.1.2009 23:52 

Raptor píše:
Blueflanker píše:
Ono je právě zajímavé, že ty blonďáky můžem vidět už v době, kdy Řím ještě takovou směskou nebyl. Mám na mysli vyobrazení z doby před naším letopočtem.
Mno a mas nejake konkretni materialy? Docela by mne to zajimalo. Koukal jsem do nekolika knizek o umeni i historickych a nic podobneho jsem nenarazil. Diky :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: neděle 11.1.2009 17:15 

Blueflanker píše:
Raptor píše:
Blueflanker píše:
Mno a mas nejake konkretni materialy? Docela by mne to zajimalo. Koukal jsem do nekolika knizek o umeni i historickych a nic podobneho jsem nenarazil. Diky :)
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 2.2.2009 20:23 

No koukal jsem do všech možných databází a knih. Nepřišel jsem na nic co by mohlo stát za tema blond vlasy. Mozna by se to dalo objasnit otazkou otroku ze Severu( zalezi take dosti na to, kdy jsou ty malby porizene ) jelikoz dost maleb znazornuje nekoho pri praci. Ci je tu stale moznost nevyjasneneho puvodu Etrusku... ale to uz jsou ciste spekulace.

Velice me zaujala malba cislo 1, dosti netradicni, odkud pochazi?

Navic me pri badani zaujalo tema tototo topicu Kam se podeli stari Rimane
...dalo by se rici,ze mi vsichni jsme Rimane, kulturou, pravem, silnicemi, zvyklostmi ba dokonce i nabozenstvim ( ano sice az 313.nl. ale stejne :-))
Anticky ideal na teto spolecnosti lezi vic, nez je si ochotna pripustit

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 3.2.2009 8:17 

Blueflanker píše:
No koukal jsem do všech možných databází a knih. Nepřišel jsem na nic co by mohlo stát za tema blond vlasy. Mozna by se to dalo objasnit otazkou otroku ze Severu( zalezi take dosti na to, kdy jsou ty malby porizene ) jelikoz dost maleb znazornuje nekoho pri praci. Ci je tu stale moznost nevyjasneneho puvodu Etrusku... ale to uz jsou ciste spekulace.
Otroky ze severu by se daly vysvětlit ty pozdější, ale oni se právě vyskytují světlovlasí i na těch starších. Viděl jsem i blonďaté Romula a Rema (chtěl jsem to sem hodit, ale už jsem to nenašel).
Blueflanker píše:
Velice me zaujala malba cislo 1, dosti netradicni, odkud pochazi?
Mělo by to být The "Judgement of Solomon" fresco from Pompeii.

Předmět příspěvku: Re: Kam se poděli staří Římané
PříspěvekNapsal: pátek 15.5.2009 17:04 

nazdar:
nuz akoze nechcem nikomu brat iluziue o krase akoze Rimskej civilizacie ono ani inkasie nasilnu vojensku okupaciu nazvat nemozete a ked sa pozriede do historie narodov od prvych mestkych statov az dodnes vzdy to malo nejaky pekny nazov avsak vzdy rovnake ciele,: Korupciu, chamtivost,zradu tuzbu po slave a neobmedzenej moci a v neposlednej rade vrazebnu nenavist k ostatnim narodom vidz Caesar Vs. Galovia alebo Pontus,, Kartago ved tam neslo o nic ine len o ciste vyhladenie rasy,,,ziadne sirenie civilizacie ale bezduche a bezcielne vyvradovanie,,,taka je pravda o rime ved kolki rimsky senatori,uradnici a samozrejme aj vodcoavia mai hlavu v poriadku no moc ich nebolo teda ak su nevypovedatelne orgie blizke zdravemu rozumu
a co sa tyka vnustrostatnej politiky rima taktiez ziadna slava ono jedna s mnohych dovodov padu rimskeho imperia bolo aj miesanie zlata co ako vieme ked sa prevali na verejnost nastala obrovska recesiaa celkovy upadok ktory avsak Rim sprevadzali uz od pociatku jedna kriza striedala druhu, upadok striedal vzostup no skoro ako dnes .Avsak kulturu a a technologiu naozaj sirili co bolo zae len zapricinene potrebou technickej prevahy na bojiskuvy,,,ale jedno im treba uznat Rimske imperium vedelo ako vyriesit nezamestannost a svetovy hlad,,, jednodzcho znizili populaciu,,,ale ono je to asi jedine riesenie
takze aj napriek kritike davak SPQR....obrovske plus PLUS...
a odkaz pre tych ktory by chceli zazit zivto v novodobom rimsko imperiu uz dlho cakat nebudete Europa sa opet zjednocuje vstupia Turci,,nasledne Egypt,Lybia,Tunis,Alzirsko,Maroko, a Mame tu opat Europske Imperium..
s Podravom Folker

Předmět příspěvku: Re: Kam se poděli staří Římané
PříspěvekNapsal: pátek 15.5.2009 20:16 

Folker píše:
nazdar:
nuz akoze nechcem nikomu brat iluziue o krase akoze Rimskej civilizacie ono ani inkasie nasilnu vojensku okupaciu nazvat nemozete a ked sa pozriede do historie narodov od prvych mestkych statov az dodnes
Nazdar.

Proč sis k off-topicu vybral zrovna tohle téma?

Nuž, nechci ti brát iluze, ale možná až si o historii něco přečteš (nějaký knížky třeba), pochopíš aspoň trochu, jak to v minulosti fungovalo a pochopíš, že největší hovadina pod Sluncem je hodnotit premoderní historii podle dnešních měřítek. :wink:
Folker píše:
vzdy to malo nejaky pekny nazov avsak vzdy rovnake ciele,: Korupciu, chamtivost,zradu tuzbu po slave a neobmedzenej moci a v neposlednej rade vrazebnu nenavist k ostatnim narodom
Rovnaké cíle? Ani jedna z věcí, které jsi tu vyjmenoval, není cíl. :D
Jsou to prostředky nebo motivace.
Folker píše:
vrazebnu nenavist k ostatnim narodom vidz Caesar Vs. Galovia
No zrovna Caesar v Galii není nejlepším příkladem nenávisti. Galii nedobyl, protože by Galy nenáviděl, ale protože to byla příležitost dostat se k moci. Ostatně měl mezi Galy spojence a ani jeho jednání s poraženými obvykle neodpovídá nenávisti.
Folker píše:
alebo Pontus,, Kartago ved tam neslo o nic ine len o ciste vyhladenie rasy,,,ziadne sirenie civilizacie ale bezduche a bezcielne vyvradovanie
A která rasa měla být vyvražděna? Nebo který národ?

Jinak zajímavé, že najednou je vraždění "bezcílné", o pár řádků výš má "vzdy rovnake ciele". :D

A co máš s Pontem? To byl "agresor", ne? :wink:
Folker píše:
,,,taka je pravda o rime ved kolki rimsky senatori,uradnici a samozrejme aj vodcoavia mai hlavu v poriadku no moc ich nebolo teda ak su nevypovedatelne orgie blizke zdravemu rozumu
Jaké zas nevypovedatelne orgie máš na mysli? Obávám se, že moc podléháš obecně rozšířeným bludům. :)
Folker píše:
a co sa tyka vnustrostatnej politiky rima taktiez ziadna slava ono jedna s mnohych dovodov padu rimskeho imperia bolo aj miesanie zlata co ako vieme ked sa prevali na verejnost nastala obrovska recesiaa
Teď nevím, jak to "miesanie zlata" a "prevali na verejnost" myslíš... ale to je jedno, stejně to asi nemá žádný informační význam... :D
Folker píše:
celkovy upadok ktory avsak Rim sprevadzali uz od pociatku
To by mě opravdu, ale opravdu velmi zajímalo, jak může někoho nebo něco provázet úpadek už od počátku. :D :D :D
Folker píše:
jedna kriza striedala druhu, upadok striedal vzostup
Jedna krize střídala druhou? Od krize republiky bylo tak 200 let období, kdy římské hospodářství takřka nemělo problém.
Folker píše:
Avsak kulturu a a technologiu naozaj sirili co bolo zae len zapricinene potrebou technickej prevahy na bojiskuvy
Jó vodní mlýny, akvuadukty a okenní tabulky představovaly ohromnou převahu na bojišti. :lol:
Folker píše:
,,,ale jedno im treba uznat Rimske imperium vedelo ako vyriesit nezamestannost
Zrovna nezaměstnanost je něco, co vyřešit nedovedlo.
Folker píše:
a svetovy hlad,,, jednodzcho znizili populaciu,,,ale ono je to asi jedine riesenie
takze aj napriek kritike davak SPQR....obrovske plus PLUS...
"znizili populaciu"? To si představuješ jak? V Evropě a některých dalších oblastech dosáhla populace výše, jaká nikdy předtím a dlouho potom neměla obdoby.
Folker píše:
a odkaz pre tych ktory by chceli zazit zivto v novodobom rimsko imperiu uz dlho cakat nebudete Europa sa opet zjednocuje vstupia Turci,,nasledne Egypt,Lybia,Tunis,Alzirsko,Maroko, a Mame tu opat Europske Imperium..
s Podravom Folker
No vidím, že historie není tvým jediným nedostatkem :) . Neber to zle. Ale jak říkám: něco si přečti. :wink:

S pozdravem Raptor

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 61 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00