LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je neděle 29.3.2020 19:34

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 61 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kam se poděli staří Římané
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 13:43 

Velmi se omlouvám, pokud jsem nové téma založil na nevhodném místě a možnád, pokud jsem se nezeptal moderátorů fóra, zda jej mohu vůbec založit:-(

Velmi dlouho mne pronásleduje otázka, kam se poděli Římané z historického hlediska? Vždyť současné obyvatelstvo Apeninského poloostrova se nepodobá vůbec svým habitem a myslím ani mentalitou Římanům!? Je zvláštní, že jsou si velmi podobné jižní národy - Španělé, sem tam Francouzi na jihu, Italové, Řekové a Rumuni, vesměs vše národy, které byly v době pádu impéria zcela pod kontrolou a zcela osídleni barbarskými Germány. A dále je velmi zvláštní, že tito dnešní jejich potomci (myslím Germánů) se v ničem nepodobají tehdejším popisům Germánů - výška, světlá pleť, plavé vlasy, síla ... Snad možná jen ten sklon k hysterii se dá připodobnit.

A zase naopak, kdysi jsem četl nějaký článek v 100+1, kde se popisovalo, že na území Itálie jsou místa, kde žijí praví potomci Římanů (testy DNA, nevím, tedy, kde vzali vzorky DNA Římanů, možná si to špatně pamatuji...) ale tato místa mají být maliné enklávy někde v okolí Mediolanea.

Podle mne byli Římané průměrné výšky (i když Renatus mne se svým požadavkem na odvedence do legii ve výšce 6 stop parádně zaskočil - to tedy museli být na svou dobu až moc velcí), světlé pleti (plavé vlasy nebyly žádnou výjimkou), modré oči, poměrně byla rozšířena rusovlasost. Hojné jméno Ahenobarbus tou odpovídá.

Máte někdo vysvětlení, proč jsou na těchto územích dnes malí, tmaví hysteričtí neschopní organizace ...:-)

Naposledy upravil(a) Dmarko dne pátek 23.2.2007 14:43, celkem upraveno 1 x.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 14:01 

Četl jsem někde studii (nejsem ji schopen doložit protože je to hodně dávno) která pojednávala o změnách výšky v závislosti na stravě. Jednalo se pokud si správně pamatuji o Asy? (nevzpomenu si na konkrétní název) Kde podle kosterních pozůstatků sledovali zmenšování průměrné výšky u populace. Puvodní kmeny převážně lovců s výškou kolem 2 metru, se po přechodu na zemědělství začali zmenšovat. Byloto prý podmíněno sníženým příjmem masa a zvětšováním podílu rostlinné stravy. Jako příklad bych uvedl novodobé japonce, kteří při přechodu z tradiční japonské stravy přešli na západní standarty konzumace masa a dnes není v japonsku neobvyklé vidět 2metrového japonce se svou 160 sentimetrovou babičkou. Ostatně i u nás je obrovský rozdíl mezi válečnou generací (která neměla dostatek masa v dětství) kde člověk s výškou kolem 2 metrů byl považován za obrovského a dnes je to vcelku běžná výška.

Předmět příspěvku: Barva kůže?Vlasy?
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 14:11 

Barva kůže? Vlasy? Mentalita?
Přeci, když před 2tisíci let žili v slunné Itálii světlí, často plaví lidé, proč jsou ve stejné zeměpsiné šířce najednou titíž tmaví?A mentalita? Vždyť chaos a naprosté neporozumění jihoevropanů pro organizaci a plánování je dost známé, že?
A výška v závislosti na stravě - něco na tom jistě může být, jistě středověká bída neumožňovala dosti velký kalorický a bílkovinný přísun ale to také už není tak 50let pravda a Japoncům na to stačilo ještě méně?!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 18:06 

Haj-Ji píše:
Četl jsem někde studii (nejsem ji schopen doložit protože je to hodně dávno) která pojednávala o změnách výšky v závislosti na stravě. Jednalo se pokud si správně pamatuji o Asy? (nevzpomenu si na konkrétní název) Kde podle kosterních pozůstatků sledovali zmenšování průměrné výšky u populace. Puvodní kmeny převážně lovců s výškou kolem 2 metru, se po přechodu na zemědělství začali zmenšovat. Byloto prý podmíněno sníženým příjmem masa a zvětšováním podílu rostlinné stravy. Jako příklad bych uvedl novodobé japonce, kteří při přechodu z tradiční japonské stravy přešli na západní standarty konzumace masa a dnes není v japonsku neobvyklé vidět 2metrového japonce se svou 160 sentimetrovou babičkou. Ostatně i u nás je obrovský rozdíl mezi válečnou generací (která neměla dostatek masa v dětství) kde člověk s výškou kolem 2 metrů byl považován za obrovského a dnes je to vcelku běžná výška.
Co jsem tak psal diplomku, tak na toto tema vice nez dost napsal Massimo Livi - Bacci. Bibliograficky udaj: Livi Bacci, Massimo: Populace v evropské historii. Praha 2003. Primo v knize se jednak rozebira nezpochybnitelny vliv potravy na telesne proporce, dale zde vsak najdete vice nez bohaty soupis odkazu na literaturu k tomuto tematu. Dost si o tom muzete precist i pri vyuziti webu http://scholar.google.com a Livi - Bacciho konkretni prace Population and nutrition: an essay on European demographic history. Ergo: vliv stravy je naprosto bez debat a na zmenu telesnych proporci staci jen nekolik let mizerne stravy --> vase dite na tom pak je zle jiz vrozene. Dokazano na prikladu prumyslovych distriktu v Anglii v 19.stoleti.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 18:17 

Jo a zpet k tematu. Geneze narodu je vec vice nez slozita. Italie zazila jiz v dobe upadku Imperia celou radu najezdu, ktere vyustily ve vznik novych risi - Ostrogoti, Langobardove, Byzantinci, Frankove, Arabove, a co ja vim, kdo jeste ;-) Ani Rimane sami se snatkum s prislusniky jinych narodu zasadne nebranili. Byt prislusnikem senatorske rodiny bylo leckdy rovno adrenalinovemu sportu a cetne cistky ty "stare" Rimany nemalo decimovaly.
V takovem kotli se zkratka natury dost silne promichaji. Dnesni obyvatele USA maji taky pomerne daleko k puritanskym fanatikum, Australane zase k trestancum. A to stihli za vyrazne kratsi dobu.
Dalsi vec ke to, jestli se Rimany nemalujeme prilis svetle. Jako schopne, disciplinovane jedince? Vzdyt i sam Rim byl na konci ovladan germanskymi nacelniky, kteri se zkratka ukazali jako schopnejsi. Tezko hadat, jaka je prava narodni mentalita obyvatel Italie dnes (zalezi asi jak kde a tvuj pohled dost zjednodusuje), natoz pred dvema tisici let.
P.S. K te telesne vysce - Rimane opravdu velci nebyli.

Předmět příspěvku: Zajímavé
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 21:29 

Pane Chlubný, velmi zajímavé a asi velmi blízké pravdě. Jen s tím, že Římané byli vysoce organizovaný národ, schopní obrovského plánování, konstrukce neobyčejně výkonné státní správy a mistrné organizace a logistiky. Moje kamarádka nazývá pochodující Římskou legii prazákladem fašizmu. Ale vždyť co jiného ukazuje lépe na mentalitu národa než používaný jazyk - jak známo, tak latina je vrchol logiky, vrchol přesnosti, ostatně učí a učila se jako návod na logické myšlení.Římané byli vrcholně racionální lidé, kteří využili vše, co jim poskytlo jakýkoliv prospěch. Římští ocbhdoníci a finančnci byli dokonavateli úspěchu.

To, že jim naokonec vládli Germáni, to je věc jiná...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek 23.2.2007 22:00 

To máte jistě pravdu. Ale přece se ten stroj zadrhl, přestože jazyk zůstal stejný. Ostatně latinou se mluvilo v tolika státech a tolika dobách, ze její vliv je jen stěží pozorovatelný.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sobota 24.2.2007 0:26 

Jiří Chlubný píše:
To máte jistě pravdu. Ale přece se ten stroj zadrhl, přestože jazyk zůstal stejný. Ostatně latinou se mluvilo v tolika státech a tolika dobách, ze její vliv je jen stěží pozorovatelný.
Pane Chlubný, já s Vámi souhlasím, ten dokonalý stroj se zadrhl, k mému opravdovému smutku, který mne zcela vážně každý den alespoň na 5 minut postihuje.Ale pletete si smysl toho, co jsem vykládal - nemluvím o vlivu latiny na mentalitu lidí (i když i ta je jistě nějaká, jinak by se na klasických gymnáziích zdánlivě mrtvý jazyk nevyučoval, že, smysl to musí mít, nebo ne?), ale o mentalitě lidí, kteří latinu ve svých myslích stvořili, zdokonalovali a dennodenně používali. Víte, pokud jste se latinu učil, nebo jí snad mluvíte, pak mi jistě potvrdíte, že tak pevnou větnou stavbu v žádném dalším jazyce, který ovládáte, neshledáte.A ono učit se logickému myšlení drilem, tisíce a tisíce každodenně vyřčených a konstruovaných vět jistě něco na Vašem způsobu uvažování zanechá.
Ano, stroj se zadrhl, on ten národ nějak zestárl, rozředil se, ztratil výzvy, obklíčila ho přesila, ostatně to výtečné a mnou tak obdivované Římské právo - viz moje příspěvky jinde - také začalo počínaje 3. stoletím velmi vulgarizovat, to prostě již není Římské právo, když čtete Zápisky z války Galské a poté Syny slávy a oběti iluzí, napadne Vás, co to je ze marasmus a literární patvar. A četl jste Marka Aurelia a poté Boetia? To je strašné srovnání, že?Armáda se barbarizovala, ekonomika se rozpadala, otroci nebyli k mání, Židé přišli se sabotáží v čele s Ježíšem,státní správa se byrokratizovala, úřednická dráha přestala být volnou soutěží nejschopnějších, i ta latina nakonec vulgarizovala dosti značně, staré a dokonalé technologie byly zapomínány, zlato odplulo na Východ směněno za přepych každodenního života.... Ano stroj se zadrhl a umřel. Bohu žel. Přesto, svoji charakteristiku Římanů neodvolám ...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sobota 24.2.2007 16:04 

Zdravím, já mám tak nějak celkově k cizím jazykům docela odpor a nenašel jsem dosud žádný, který by mi svoji vnitřní logikou nějak moc seděl. Latinou nemluvím a docela úspěšně se vyhýbám i jejímu učení ;-) Takže se nemohu vyjádřit. Podobně i otázky římského práva jdou poněkud mimo mě.

Na druhou stranu se opět odvolám směrem ke své diplomce, použitý jazyk ovlivňuje kulturu a kultura je jedním z hybných prvků vývoje celého společenstva. Například ve vývoji demografickém. Viz. zde: http://demprechod.euweb.cz/5_4_princeton.htm, matematicky propocitano nekde zde: Rabušic, Ladislav: Kde ty všechny děti jsou? Porodnost v sociologické perspektivě. Praha 2001, s. 66 – 83.

Rim by rozhodne nebyl prvni risi, ktera by politicky umrela na nepriznivy demograficky vyvoj. Samozrejme duvodu padu Rima bylo moc a jsou na mnohem sirsi debatu. Ale treba i to vulgarizovani jazyka muze mit svoji vahu.

Mimochodem se zeptam ze zvedavosti - jak myslite tu zidovskou sabotaz? :)

Předmět příspěvku: ad Židovská sabotáž
PříspěvekNapsal: pondělí 26.2.2007 14:38 

Jiří Chlubný píše:
Mimochodem se zeptam ze zvedavosti - jak myslite tu zidovskou sabotaz? :)
Ale to je jen můj někdy rádoby konfrontační způsob vyjadřování se, který má šokovat použitými spojeními...:-)

Víte, já za jednu z příčin pádu Římské říše považuji mimo jiné i rozkladné působení křesťanství na staré antické tradice a ideo-světonázory. No a Ježíš byl přeci Žid, kterého Židé nechyli popravit naprosto nezúčastněnými Římany a jak se to nakonec celé proti nim obrátilo...že (tedy vslatně jak proti Římanům, tak proti Židům).

Považte, možná založím jiné téma na tento vzrušující problém ale je to historicky zajímavé až neuvěřitelné - vzpomeňme na Zoroastrianismus, Mithrovo učení, které bylo naprosto rozšířenější, zvlášť pak v legiích.

Jinak s tím nepříznivým demografickým vývojem máte pravdu, ono taky, jak může hrstka v moři - pár set tisíc Římanů, dost úspěšně kolonizovat celý Svět, že. Prostě "rozředění".

Ještě, umíte odpovědět na ty černé vlasy a snědou kůži jihoevropanů a Rumunů - potomků Germánů? Ten vzrůst - to beru.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 26.2.2007 15:15 

Na tom jsme se tusim shodli nekdy po patem pivu uz kdysi davno na pohanskem srazu Antiky v Brne :D
To tmavnutí kůže bych viděl jako přirozenou pigmentaci pokožky vystavené zvýšenému slunečnímu záření. Neboli - potomek belochu bude treba v Africe postupne cernat zcela prirozenou cestou.

Předmět příspěvku: A co Římané?
PříspěvekNapsal: pondělí 26.2.2007 15:35 

Jiří Chlubný píše:
Na tom jsme se tusim shodli nekdy po patem pivu uz kdysi davno na pohanskem srazu Antiky v Brne :D
To tmavnutí kůže bych viděl jako přirozenou pigmentaci pokožky vystavené zvýšenému slunečnímu záření. Neboli - potomek belochu bude treba v Africe postupne cernat zcela prirozenou cestou.
To jsem rád, že si tak rozumíne:-)

Ale proč byli Římané světlí a staré (autochtonní? - je to ten správný výraz?) obyvatelstvo jižní Evropy bylo také dost plavé, světlé kůže?Za těch 2000let se slunce zase tak nezměnilo, ne?Římané byli typicky světlí lidé.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí 26.2.2007 15:46 

Citace:
Za těch 2000let se slunce zase tak nezměnilo, ne?Římané byli typicky světlí lidé.
Slnko nie, ale ľudia sa menia, a za 2000 rokov... je to normály evolučný vývoj. :wink:

Předmět příspěvku: Re: A co Římané?
PříspěvekNapsal: úterý 27.2.2007 17:08 

Dmarko píše:

To jsem rád, že si tak rozumíne:-)

Ale proč byli Římané světlí a staré (autochtonní? - je to ten správný výraz?) obyvatelstvo jižní Evropy bylo také dost plavé, světlé kůže?Za těch 2000let se slunce zase tak nezměnilo, ne?Římané byli typicky světlí lidé.
Otazka je: kdo to byli Rimane? Jestli i oni odnekud neprisli. To by byla spis otazka pro nekoho, kdo se vyzna v archeologii, neb historickych zaznamu asi moc nebude

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úterý 27.2.2007 18:55 

Co takhle položit další otázku? Kam se podělí římští otroci, z jakých národů byli, co se stalo s cizinci kteří byli součástí římské říše? Žeby došlo k asimilaci? Co nám vznikne smíšením tolika ras. Ve středověku přez itálii proudilo obrovské množství cizinců, třeba vrámci křížových výprav... Maurové ve španělsku, turecké výpady a kdo ví kolik různých etnik a kultůr prošlo územím říma. A co jsme my? Jsme slovani? Nebo jsme mix nekolika národností, etnik, kultůr? Jak by jste hodnotil brity? Ti měli kolonie po celém světě a dnes? Co za 500 let? Už teď jsou britové jen zanedbatelná součást světa. A pokud se bude unie rozjíždět jak se rozjíždí, budou britové jen místní název pro starousedlíky. Takže existují etnicky čistí římané? Já myslím že už dávno ne. Taktéž si nemyslím že existuje etnicky čistý čech. Ostatně už třeba jen osidlování našeko území nemci za středověku, rakousko uhersko a podobné...
A jak nás vnímají třeba němci? Pro spousty němců jsme dodnes jen služný národ a když se dívám co se děje u nás ve vládě, tak si říkám zlatí taliáni :-)
Takže naše názory mohou být vůči italům totožné a neopodstatněné jako pohled němců na nás.

Ale to je věc názoru a nemusíte se mnou souhlasit.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 61 příspěvků ]  Přejít na stránku 1 2 3 4 5 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00