LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je neděle 29.3.2020 20:14

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Římské úřady
PříspěvekNapsal: pondělí 15.3.2010 18:33 

Ave, mám takový dotaz. Co přesně dělali za republiky konzulové? Jaké měli pravomoci? U ostatních, nižších úřadů je mi to docela jasné ale u konzula jsem poněkud zmatená. Vím akorát že snad mohl navrhovat zákony,svolávat senát a po skončení jeho úřadu se stal guvernérem nějaké provincie..

www.tabularomana.blog.cz
,,Senatores mos maiorum defendens,audentes reformatores,violenti tribunes,rogationes radicales,iudices viles,rhetores garrules -haec est mea res publica dilecta!"

Předmět příspěvku: Re: Římské úřady
PříspěvekNapsal: pondělí 15.3.2010 21:55 

Záleží na období. Pravomoce konzulů začátkem 4. století př. n. l. byly poněkud odlišné od pravomocí na konci republiky.

Za začátku měli vlastně veškerou soudní i exekutivní moc ve státě, v podstatě šlo o systém dvou králů bez obřadních pravomocí. Postupně přicházeli o některé své kompetence, největší změnou bylo oddělení soudní moci, takže od poloviny 4. st. př. n. l. už nebyli nejvyššími soudci. Pořád ale i v 1. století př. nl. nl. šlo o nejvyšší úředníky státu, kteří vykonávali rozhodnutí senátu a comitií, dohlíželi na uplatňování zákonů nebo ho přímo nařizovali, byli nejvyšší velitelé vojska s neomezenými pravomocemi (ale narozdíl od dictatora se museli ze svých rozhodnutí zodpovídat senátu). Měli právo svolávání comitií, jimž mohli předsedat a také svolávat senát (stejně jako praetor nebo tribun lidu). Byli také nejvyššími diplomaty a měli právo (a povinnost) jednat s cizími vyslanci předtím, než byli uvedeni do senátu.Měli právo také na slonovinové sedátko (sella curulis), jezdit na voze a na 12 liktorů :)
Po skončení úřadu odcházel konzul jako prokonzul do provincie, kterou si předtím vybral. Úřad prokonzula zastával jeden až dva roky a po tu dobu nesměl provincii opustit. Po skončení tohoto úřadu se automaticky stal jedním z consulares, vážených členů senátu.

Za doby císařství byly logicky pravomoci konzulů silně okleštěny.

PříspěvekNapsal: úterý 16.3.2010 13:11 

Díky, moc jsi mi pomohl :-)

www.tabularomana.blog.cz
,,Senatores mos maiorum defendens,audentes reformatores,violenti tribunes,rogationes radicales,iudices viles,rhetores garrules -haec est mea res publica dilecta!"

PříspěvekNapsal: pondělí 22.3.2010 23:34 

Ave, tak sem zase píšu protože si nevím rady.Četla jsem jednu knížku,a v ní se psalo, že římská shromáždění jsou: comitia centuriata(a ta že volí konzuly, cenzory a praetory) a comitia tributa(a ta volí aedily,kvestory a tribuny). Ale na internetu jsem našla, že existuje ještě jakési concilium plebis, a to že volí tribuny lidu.. :roll: Zajímalo by mě konkrétně jak to teda vlastně bylo tak od roku 100- 44 př.n.l. -prostě za caesarova života.. Budu moc ráda jestli mi to někdo dokáže objasnit..

www.tabularomana.blog.cz

PříspěvekNapsal: úterý 23.3.2010 9:25 

Takže v Caesarově době fungovala 3 "zákonodárná" shromáždění národa:
comitia curiata - přežívající od královských dob, nyní s velmi okleštěnými právy, potvrzovali ještě úředníky apod, jinak každá z 30ti kurií (sdružení římských rodů) mívala jeden hlas, zastoupeny liktory)
comitia centuriata - nejdůležitější shromáždění, podle majetkových tříd (první měla většinu)
comitia tributa - také comitia populi tributa, nejmladší shromáždění, které vzniklo později než concilium plebis, podle správního rozdělení (až 35 okresů)

Concilium plebis bylo už podle názvu "jen" concilium, tedy shromáždění v obecném smyslu, účastnit se ho narozdíl od comitií mohli jen plebejové, problém je ale v tom, že poté, co začaly platit výsledky plebiscitu jako zákona, je občas nazýváno jako comitia plebis tributa nebo comitia plebis. Mám takový pocit, že už v době císařské (kdy pravomoce comitií přecházely na císaře, úředníky a senát) v tom měli někteří autoři docela zmatek. Jinak concilium plebis jmenovalo tribuny lidu, aedily a vydávalo usnesení.

PříspěvekNapsal: úterý 23.3.2010 12:55 

takže jestli tomu dobře rozumím, tak ze všech úředníků republiky volila comitia tributa jen kvestory?

www.tabularomana.blog.cz

PříspěvekNapsal: úterý 23.3.2010 23:35 

Kromě kvestorů také kurulské aedily (aediles curules) a vojenské tribuny.

PříspěvekNapsal: středa 24.3.2010 14:11 

Aha, díky.a ještě, nevíš kolik bylo kurulských aedilů a jestli to mohli být i plebejci? já jsem vždycky myslela že byli prostě a jednoduše 4 aedilové a že byli nějací kurulští, to jsem netušila :-)

www.tabularomana.blog.cz

PříspěvekNapsal: středa 24.3.2010 14:58 

Za republiky snad byly jen 4 aedilové, ale pak v době císařství snad byly v každém větší městě a dohlíželi na pořádek v ulicích (zda nejsou počárané zdi veřejných budov), licence, mravnost (například zda "registrované"prostitutky mají předepsaný šat )zda obchodníci nešidí (třeba pekaři zda nedělají chleba příliš drahý a nedávají do těsta písek) apd. A jelikož mohli dost zavařit tak si je podnikatelé snažili předcházet a jejich úplatnost byla terčem kritiky i posměchu v divadle. Snad také spolupracovali s vigily a podobnýma složkama. Jinak nepředstavuji si je na základě mého příspěvku jako nějaké pochůzkáře, furt to byli vyšší ouřadové ( v rámci senátu šlo samozřejmě o nižší úředníky, ale nešlo zas o žádného písaře:) ),a magistráti :)

edit: Tady máš odkaz na wiki něco tam je http://cs.wikipedia.org/wiki/Aedil

EO UNDE CETERI FUGIUNT EO

PříspěvekNapsal: středa 24.3.2010 21:52 

Původně byli aedilové jen 2 (plebejští), počet se zvýšil na 4 právě přidáním 2 kurulských. Ano, ti mohli být i plebejci, ale financováni byli patricii. Ke konci republiky bylo aedilů 6, protože Caesar přidal ještě aediles cereales.

PříspěvekNapsal: neděle 28.3.2010 22:11 

nevíte někdo co to je konečné usnesení senátu?dík

CASTRA ROMANA
www.castraromana.cz
:-)

PříspěvekNapsal: úterý 21.9.2010 19:15 

Ave, opět mám dotaz ohledně úředníků.. vím že existovali konzulové,praetoři,censoři,aedilové,kvestoři, vojenští tribunové,tribunové lidu..
Existovali ještě nějací další úředníci? Nebo prostě takoví ti státní snad zaměstnanci nebo jak to říct.. já jsem třeba kdesi četla, že existovali tzv. hrdelní triumvirové, a v seriálu Řím jsem viděla, že Caesar jmenoval Lucia Vorena nějakým úředníkem zvaným ,,magistratus" pro Suburu.. nevíte o tom něco? dík

www.tabularomana.blog.cz

PříspěvekNapsal: neděle 26.9.2010 23:37 

No, pokud se nepletu, víceméně je tam máš všechny.. nejsem si jistý, na co se přesně ptáš, jestli na lidi, kteří něco vyhledávali, archivovali, psali atd. ? To nebyli úředníci v pravém slova smyslu, to byl prostě pomocný personál (apparitores). Jinak "magistratus" znamená prostě úředník bez rozlišení :) Pokud jde o ty triumviry, collegium trium virorum bylo zakládáno při zvláštních příležitostech za cílem vyřešení neobvyklých úkolů. Přiznám se ale, že si nejsem jistý, co je přesně myšleno těmi hrdelními triumviry.

PříspěvekNapsal: pondělí 27.9.2010 0:02 
Moderátor

Vojenský tribun - milites tribun (laticlavi nebo angusticlavi) je spíše vojenská hodnost, šarže, než úřad.

PříspěvekNapsal: pondělí 27.9.2010 9:26 
Moderátor

No, ono jde o to, jak přesně definovat úřad...

Každopádně můžeme přidat minimálně správce provincií, kteří v nich působili jako proprétoři nebo proconsulové, můžeme přidat některé výjimečné či archaičtější úřady, jako třeba dictator, magister equitum, můžeme zřejmě přidat i kněžské úřady (např. pontifex maximus atd.).

Určitě byly i další a za císařství se byrokracie jen ještě rozrostla.

Tribuni minimálně za císařství byli naopak právě úřady spíše než vojenské hodnosti.

Saša

Všechny časy jsou v UTC+02:00