LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je neděle 29.3.2020 20:53

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fasces
PříspěvekNapsal: čtvrtek 10.2.2011 20:13 

Tak v 1:8 píše Livius jenom o tom, jak Romulus zavedl 12 liktorů sám pro sebe, prý snad po vzoru etruských králů, kteří si prý volili krále ze dvanácti kmenů a každý kmen dodal jednoho liktora.

Ale ve 2:1 jsem našel, že po ustavení republiky se konzulové (kteří měli na rok v podstatě stejnou moc jako král) střídali v užívání fasces:
"Bylo pouze zabráněno tomu, aby snad nevznikaly dvojnásobné obavy z konsulů, kdyby oba současně vystupovali na veřejnost se svazky prutů se sekyrami jakožto odznaky svrchované moci; proto se podle určitých pravidel v jejich užívání střídali".

2:18
"Když byl poprvé zvolen diktátor a lidé uviděli nést před ním sekyry, zmocnil se jich náramný strach, takže začali více dbát na poslušnost"

2:54
"... obléknou smuteční šat a obcházejí s prosbou o přímluvu lid a stejně i mladší z otců. Radí jim, napomínají je, aby se vzdali čestných úřadů i účastenství ve správě státní; nemají prý pokládat konsulské svazky prutů, togu nachem lemovanou i křeslo kurulské za nic jiného než za parádní pohřeb; ..."

3:46
"... že on jako navrhovatel se nezpronevěří svému zákonu a že jako decemviru mu také nebude chybět; že on sám prý ani nepovolá liktory svých spoludecemvirů, aby potrestali původce tohoto vzbouření, ale spokojí se zákrokem svých liktorů."
Tady mají liktory decemvirové.

To je jenom to, co jsem zahlídl, když jsem to prolistovával.

Nemůžu nikde najít, kde přišli k liktorům prétoři a aedilové. Nevím, kdy tyhle úřady vznikly, možná to bylo až později nežkde jsem četl. Každopádně to budí dojem, že zpočátku byli liktoři vyhrazeni králům a konzulům.

Všechny časy jsou v UTC+02:00