Vítejte na stránkách Legio X GPF

Skupiny věnující se římskému vojsku v období tzv. markomanských válek za vlády císaře Marca Aurelia na konci 2. stol. n.l.

Salvete salutatores!


LEGIO X GPF z.s. navazuje na činnost Legie X Gemina, založené roku 1995 a je tedy nejdéle fungující skupinou svého druhu v České republice. Svou činností se snaží široké veřejnosti demonstrovat způsob každodenního života vojáků v táboře i na tažení, ukázkami výcviku, boje, obléhacích strojů, jezdectva a řemesel.

Skupina představuje římské legionáře LEGIO X GPF z konce 2. stol. našeho letopočtu. Byla to doba markomanských válek, probíhajících mezi léty 169-180 n. l., pro kterou máme doložen pobyt římských legií přímo na území České republiky. Součástí skupiny je i kohorta pomocných sborů COH I MONTANORUM QPCR představující vojáky auxilií od 2. poloviny 1. století n.l., pro kterou máme nejvíce písemných pramenů a nálezů týkajících se pomocných sborů, po markomanské války. Skupina má členy po celé ČR.


Přejeme Vám příjemný pobyt na našich stránkách.NÁBOR LEGIONÁŘŮ

Ve jménu božského caesara Marca Aurelia Antonina verbujeme legionáře do řad LEGIO X GPF z.s.

LEGIO X GPF verbuje nové legionáře, aby nám pomohli v šíření civilizace v těchto barbarských končinách. Jen směle, žádné ostychy. Přidejte se k nám a poznáte svět!! Jsme otevřeni každému, kdo má zájem a zápal pro věc, kteří se nebojí podnikat něco nového a mají i smysl pro recesi. Požadujeme pot, krev a disciplínu. Krom šíření civilizace, latinizace barbarského obyvatelstva, výuky vojenské latiny nabízíme členství ve skupině živé historie s mnohaletou tradicí, účastnící se mnoha zajímavých akcí doma i v zahraničí.

DEJTE SE K NÁM, POZNÁTE SVĚT!! :-)

Kalendář akcí


Datum Akce
1.2.2020 Formace
16.-17.5.2020 GLADIUS 2020 - CURIA VÍTKOV

Tradiční hlavní akce pořádaná Legio X GPF.
Info na: gladius.curiavitkov.cz

23.-24.5.2020 Helfštýn – Festival vojenské historie
ČERVEN 2020 Antický den Liboc (termín bude upřesněn)
31.7.-1.8.2020 Lughnasad Nasavrky (CZ)
14.-16.8.2020 Salve Abusina (DE)

Kontakty


Ohledně dotazů a informací o LEGIO X GPF můžete zkontaktovat našeho centuriona:

Petr Škorpík
mob: +420 736112152
email: petrskorpik@seznam.cz

nebo našeho "veteranus legionis":
Martin "Pacholík" Zenker
mob: 734 127 728
email: salvekuku@seznam.cz