LEGIO X GEMINA PIA FIDELIS

FORVM POPVLI

Právě je sobota 28.5.2016 20:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tunika
PříspěvekNapsal: pondělí 19.10.2009 20:42 
Moderátor

Už jsem to vyřešil - tuniky budu šít obě - tu s rukávem pod zbroj (nahradím stávající dyftýnové lnem) a tu bez rukávů k civilnímu oděvu pod tógu. Tógu šiju teď - má 5m do délky, je z velmi jemné tenké vlny. Clavi dám u té civilní v páru, purpurové, úzké. U té vojenské přidám ale ještě lem rukávů a spodku jako to mám teď kvůli hodnosti.

PříspěvekNapsal: pondělí 19.10.2009 21:11 

Našel jsem můj příspěvek :D . Tehdy jsem si ho pro jistotu uložil do PC kvůli problémům s odesíláním (dělávám to u delších příspěvků). Myslel jsem, že jsem to pak smazal, ale zůstalo to záludně skryté v bordelu na ploše...

:arrow:

Tuniky bez rukávů se v některých oblastech používaly až do středověku a jsou vidět třeba ještě na mozaice z paláce v Konstantinopoli ze 5. stol., zobrazují venkovany. To samé platí pro tuniky s krátkým rukávem (ty zas vidíme na nějakých lidech v cirku).
Dlouhý rukáv sice můžem vidět už v 1. stol., ale do módy vešel až někdy na přelomu 2. a 3. stol. Na mozaikách ze 3. stol. nosí dlouhý rukáv i otroci.
Po celou antiku můžem na vyobrazeních vidět tuniky bez clavii... ale zároveň od 1. až do 6. stol. můžeme vidět i clavii. Opatrný, jak říká Bruuk, bych rozhodně nebyl :) . Clavii jsou k vidění na tunikách otroků i senátorů, mužů i žen, dospělých i dětí, měšťanů i venkovanů, na tunikách pracovních i svátečních, s rukávem i bez rukávu...
Barvy jsou červená, modrá, hnědá, černá (bez ohledu na společenský statut). Ani k tomu tyrskému purpuru bych nebyl tak skeptický - kdoví, jestli to nebyla jen otázka ceny.

Na druhou stranu na vojenské tunice jsem clavii ještě neviděl... ale když nad tím teď přemýšlím, ještě jsem neviděl barevné vyobrazení vojáka z doby principátu :) .

Clavii se objevují, myslím, někdy po přelomu letopočtu. Na malbách z Pompejí ještě nejsou moc běžné, na mozaikách ze 2. stol. už jo. Mizí snad někdy počátkem 6. stol. (ale tím si taky nejsem jistý).

To všechno se týká hlavně clavii coby dvou pruhů z ramen dolů. Ve 3. a 4. stol. se setkáváme s komplikovanější módou - clavii (z ramen) bývají zdvojené nebo se zúžují směrem dolů a končí na hrudníku a nebo jsou na hrudníku prostě ukončené. Kromě toho bývají zdobeny ramena, rukávy apod.

Teď nevím o vyobrazení, kde by byl ten široký pruh uprostřed, ale viděl jsem to v hodně filmech, tak na tom asi bude něco pravdy :D . Ovšem někdy (spíš výjimečně) se uprostřed vyskytuje široký pruh zúžující se směrem dolů. A to zase od 1. asi do 5. stol.

1. stol.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

2. až 3. stol.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

3. až 4. stol.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

5. stol.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naposledy upravil Raptor dne pátek 30.10.2009 2:00, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úterý 20.10.2009 8:03 

Prima, to se hodí.

"Carpe Diem"

PříspěvekNapsal: úterý 20.10.2009 22:02 
Moderátor

Tak jsem si pořídil tógu - je sice o něco užší než by měla být, ale zase je 6m dlouhá. Jestli někdy u Jupitera přijdu na to jak se do toho hadru namotat abych v tom nevypadal jako mumie je mi ale záhadou :shock:

PříspěvekNapsal: středa 21.10.2009 16:32 

Mám stejný problém:-)
I když se ten krám podaří nařasit, tak po dvou pohybech člověk vypadá jako svázaný lanem z roztrhaného prostěradla.

PříspěvekNapsal: středa 21.10.2009 16:40 
Moderátor

To jo - přitom ale i když to řasím podle různých návodů, nikdy nevypadám jako antická socha, ani kdybych se polil cementem :cry:

PříspěvekNapsal: středa 21.10.2009 20:42 
Moderátor

Ave
Jestli to nebude tym ksichtem :wink:

PříspěvekNapsal: středa 21.10.2009 22:25 
Moderátor

Že bych si do toho měl zamotat i ksicht? :roll:

PříspěvekNapsal: čtvrtek 22.10.2009 15:00 
Moderátor

Pak to bude v pořádku.............
Pak se ovšem říká "nosí tógu na Imotepa".
Módní IMO-styl.

BIJEME VLASTNÍ, ABY SE NÁS CIZÍ BÁLI
DEJ SE K NÁM, POZNÁŠ SVĚT

PříspěvekNapsal: pondělí 26.10.2009 23:26 

Moh bych se někdy na vás při tom zkoušení podívat? :twisted:
Jen jednou, a nikdo z celý Germánie se o tom nedozví, slibuju :lol:

PříspěvekNapsal: čtvrtek 29.10.2009 10:09 

Až si ušiješ LH bederní roušku, ty zázračné dítko!!

"Carpe Diem"

PříspěvekNapsal: středa 30.12.2009 17:14 
Moderátor

Tak jsem ušil tuniku bez rukávů a mám rozešitou tuniku s rukávy pod zbroj, ale zaboha nejsem schopný sehnat nikde ty lněné clavi. Nemáte někdo potuchu kde bych sehnal lněné pruhy o šíři asi palec v délce cca 20-30 metrů? (ne nutně vcelku). Ideálně nebarvené, ale pokud by byly barvené (rudé) zase tak moc by mi to nevadilo.

Vše co jsem sehnal po netu a v obchodech jsou buď uměliny nebo bavlna ale ani ty bavlněné co jsem našel moc neodpovídají tomu co potřebuji.

V nouzi samozřejmě mohu ty clavi nadtříhat z plátna a založit, ale tomu bych se rád vyhnul, protože jsem si jistý že tak se to nedělalo.

PříspěvekNapsal: čtvrtek 31.12.2009 12:39 

Vzhledem k tomu, ze v praxi se ty clavi vetkavaly primo do latky, misto aby se nasivaly, je asi jedno jestli to sezenes jako uzke prouzky, nebo jestli to nastrihas a zalozis, ani jedno neni historicky uplne presne... To by sis musel nechat utkat presne takovou latku.

PříspěvekNapsal: čtvrtek 31.12.2009 18:38 
Moderátor

To je otázka - třeba u pozdně římských clavi by mne zajímalo jak jsou dělané. Jsou soudě dle ikonografie tvarově dost složité a často kratší, neprůběžné. Tady už nepomůže navléknout do osnovy jinou barvu, muselo by to být vetkávané zvlášť jako brokát. Nebo našívané a vyšívané. Takže bych striktně ani tuhle metodu nezavrhoval - nemůžeme použít ikonografii na určení technologie, kolik se nám vůbec dochovalo tunik s clavi? Ty starší jednodužší republikánské clavi budou zřejmě opravdu vetkané přímo v tunice. Dokonce i to hypotetické lemování rukávů vojenské tuniky lze udělat vetkaním lemu do okraje tkaniny. nevýhoda je že to nebude "syté" protože clavi i tkanina tuniky má společný útek, který musí být v barvě tuniky, nikoli clavi. To u našitého pruhu odpadá, ale zřejmě to není velký problém. Jenže když už budu našívat cokoli, oni by si prostě v jakémkoli období natkali pruh tkaniny v odpovídající šíři a nic nezakládali. Při tom zakládání se to bude blbě šít, bude to zbytečně moc vystouplé (celkem 3 vrstvy tkaniny včetně podkladu) a nejspíš se to bude hrnout. Tomu bych se rád vyhnul.

Jinak natkat něco takového na zakázku je zatím asi nereálné - velké průmyslové tkalcovny to s ohledem na malý odběr nebude zajímat a pro ruční tkaní je toho zase přece jen moc - trvalo by to strašně dlouho i kdybych sehnal někoho ochotného do toho jít. Všichni tkají buď vlnu nebo jen malé lněné věci. Což mne přivádí k dalšímu problému - jak široké byly římské stavy? Naše středověké vertikální stavy mají maximálně 80-90cm, mladší horizontální o něco více, ale z nich vychází i stavy pro ruční výrobu, takže málo kdo bude schopný natkat tu tkaninu v téhle šíři vcelku. Tak by mne zajímalo jak to dělali v Antice? V RS jsou tuniky užší, takže šíře 70-80cm stačí, protože mají připojené rukávy a vsazené rozšiřovací klíny. Ty tady ale nemám. Takže pokud měli římané užší stavy než cca 110-120cm což asi měli, pak někde mezi clavi, pod clavi apod. musel být vertikální šev ne?

PříspěvekNapsal: čtvrtek 31.12.2009 20:05 

wothan píše:
To je otázka - třeba u pozdně římských clavi by mne zajímalo jak jsou dělané. Jsou soudě dle ikonografie tvarově dost složité a často kratší, neprůběžné. Tady už nepomůže navléknout do osnovy jinou barvu, muselo by to být vetkávané zvlášť jako brokát. Nebo našívané a vyšívané. Takže bych striktně ani tuhle metodu nezavrhoval - nemůžeme použít ikonografii na určení technologie, kolik se nám vůbec dochovalo tunik s clavi? Ty starší jednodužší republikánské clavi budou zřejmě opravdu vetkané přímo v tunice. Dokonce i to hypotetické lemování rukávů vojenské tuniky lze udělat vetkaním lemu do okraje tkaniny. nevýhoda je že to nebude "syté" protože clavi i tkanina tuniky má společný útek, který musí být v barvě tuniky, nikoli clavi. To u našitého pruhu odpadá, ale zřejmě to není velký problém. Jenže když už budu našívat cokoli, oni by si prostě v jakémkoli období natkali pruh tkaniny v odpovídající šíři a nic nezakládali. Při tom zakládání se to bude blbě šít, bude to zbytečně moc vystouplé (celkem 3 vrstvy tkaniny včetně podkladu) a nejspíš se to bude hrnout. Tomu bych se rád vyhnul.

Jinak natkat něco takového na zakázku je zatím asi nereálné - velké průmyslové tkalcovny to s ohledem na malý odběr nebude zajímat a pro ruční tkaní je toho zase přece jen moc - trvalo by to strašně dlouho i kdybych sehnal někoho ochotného do toho jít. Všichni tkají buď vlnu nebo jen malé lněné věci. Což mne přivádí k dalšímu problému - jak široké byly římské stavy? Naše středověké vertikální stavy mají maximálně 80-90cm, mladší horizontální o něco více, ale z nich vychází i stavy pro ruční výrobu, takže málo kdo bude schopný natkat tu tkaninu v téhle šíři vcelku. Tak by mne zajímalo jak to dělali v Antice? V RS jsou tuniky užší, takže šíře 70-80cm stačí, protože mají připojené rukávy a vsazené rozšiřovací klíny. Ty tady ale nemám. Takže pokud měli římané užší stavy než cca 110-120cm což asi měli, pak někde mezi clavi, pod clavi apod. musel být vertikální šev ne?

Trochu jsem po tom pátral, ale nic moc...

http://legioxgpf.livinghistory.cz/web/phpBB3/viewtopic.php?f=26&t=320
Bohužel link už nefunguje, ale na obrázku je egyptská tunika s clavii ze 7. stol.

http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://www.metmuseum.org/Imageshare/ra/regular/DT799.jpg&imgrefurl=http://www.metmuseum.org/works_of_art/collection_database/antonio_ratti_textile_center/tunic_with_dionysiac_ornament/objectview.aspx%3FcollID%3D20%26OID%3D200021154&usg=__Sw-YE4WemIIWWMTKpIuWeVPVI0c=&h=288&w=250&sz=96&hl=cs&start=9&um=1&tbnid=J-k_KPj7I0nCcM:&tbnh=115&tbnw=100&prev=/images%3Fq%3D5th%2Bcentury%2Btextile%26hl%3Dcs%26lr%3D%26sa%3DG%26um%3D1
Tady je dokonce možnost přibližování do detailu.

A něco je ještě tady:
http://researcharchive.calacademy.org/research/anthropology/coptic/Style.htm

Jinak ale myslím, že někdy mohly být clavii (hlavně ty jednodušší ze 2. stol.) i malované na látku. Myslím, že pruhy se malovaly na látku na Blízkém východě, mohlo se to vyskytnout i jinde.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]